55 - 36

03/05/2022 20:00 Commercial Cup 21/22 40'

Tsakos Group99181955
MR Healthtech13761036

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της   μεταξύ της Tsakos Group και της Mr Healthtech  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-36.

Στην αρχή του αγώνα οι ομάδες επέλεξαν επιθετικά να παίζουν οργανωμένα ενώ αμυντικά διαφοροποιήθηκαν  αφου οι γηπεδούχοι έπαιζαν man to man με τους φιλοξενούμενους να παίζουν ζώνη. Οι γηπεδούχοι επιστρατεύοντας γρήγορο τέμπο πήραν ένα αρχικό προβάδισμα 7-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες έπαιζαν πολύ ανταγωνιστικά προσφέροντας διαρκείς εναλλαγές στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλη κλείνοντας τη περίοδο με σκορ 9-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι σίγησαν επιθετικά μέχρι τα μισά της περιόδου, δίνοντάς την ευκαιρία στους γηπεδούχους με σερί 5-0 να περάσουν μπροστά επιβεβαιώνοντας το σκηνικό των εναλλαγών. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σερί των γηπεδούχων έφτασε το 9-0 με τους φιλοξενούμενους να απαντούν αρχικά με 1 τρίποντο και στη συνέχεια να παίρνουν ξανά μπροστάς το σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18-20.

Στο 2ο ημίχρονο, 90 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ήρθε η ισοπαλία εκ νέου με 20-20. Οι γηπεδούχοι όμως δεν έχασαν το ρυθμό τους και με σερί 6 νέων πόντων έφεραν το σκορ στο 26-20  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ στο 27ο λεπτό αλλά η επαφή είχε ξεκινήσει σταδιακά να χάνεται με την περίοδο να κλείνει με σκορ 36-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι, ξεκινούν δυναμικά με 3ποντο αλλά η προσπάθεια τους δεν συνεχίστηκε ανάλογα καθώς έβλεπαν τους αντιπάλους τους να απομακρύνονται παραπάνω αφου το σκορ ήταν  47-32 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν σωστή διαχείριση του αγώνα ρίχνοντάς το ρυθμό παίρνοντας τη νίκη με 55-36.