57 - 36

20/06/2023 20:30 Play Off Commercial League A 22/23 40'

Tsakos Group241511757
Vodafone6921936

Στον μικρό τελικό της Commercial League A αναμετρήθηκαν η ομάδα της Tsakos Group και της Vodafone με τους πρώτους να κατακτούν την τρίτη θέση με τελικό σκορ 57-36.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και το δύο πλευρών επέλεξαν ατομική άμυνα για να αντιμετωπίσουν επιτυχημένα τις οργανωμένες επιθέσεις. H ομάδα η οποία είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η γηπεδούχος η οποία εκμεταλλεύτηκε την αντίπαλη αστοχία και όντας ταυτόχρονα η ίδια πολύ παραγωγική προηγούνταν με 11-2 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στην συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Tsakos Group να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ και να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με σκορ 24-6.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν να πιέσουν και να κλέψουν την μπάλα με σκοπό να βγουν στον αιφνιδιασμό. Δυστυχώς για εκείνους όμως ήταν άστοχοι στις εκτελέσεις τους και έτσι η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 32-12. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι ξεδιπλωνόταν κάθε επιθετική αρετή που διέθεταν και αυξάναν συνεχώς το προβάδισμά τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 39-15.
Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο πλευρές και οι 2 πλευρές εμφανίστηκε δίχως συγκέντρωση επιθετικά κάτι που φυσικά βόλευε τους γηπεδούχους οι οποίοι με μεγάλη άνεση κρατούσαν τα ηνία του αγώνα. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 44-15. Στην πορεία τίποτα δεν έδειχνε να αλλάζει αφού η κάθε πλευρά είχε δεχτεί το ρόλο της στην αναμέτρηση. Έτσι μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 6-2.
Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων αποδείχτηκαν πιο αποτελεσματικές από τους προσπάθειες αιφνιδιασμών των αντιπάλων τους κρατώντας με αυτό τον τρόπο το status του αγώνα σταθερό και το σκορ με πέντε λεπτά απομένουν για τη λήξη να είναι 55-22. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα επιθετικό ξέσπασμα κατά το οποίο με ένα επιμέρους σερί 2-14 έδειξαν τα στοιχεία μαχητικότητας το οποίο τους έφεραν μέχρι εκείνον τον τελικό. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες της Τσάκος group να κατακτούν τιμητική διάκριση και στο φετινό πρωτάθλημα.