38 - 36

30/11/2019 17:10 Shipping League 19/20 4 40'

Tsakos Group67111438
Eurobulk10781136

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ του Tsakos Group και της Eurobulk, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-36.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης. Στο επιθετικό κομμάτι το τέμπο στο παιχνίδι ήταν από την αρχή αργό, οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν διστακτικές στις επιλογές τους και το σκορ 4-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της Eurobulk διατήρησαν ένα προβάδισμα 1-2 κατοχών, η παραγωγή παρέμεινε χαμηλή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 6-10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, ο ρυθμός του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των παικτών παρέμειναν  ίδια, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να μην έχουν καλά ποσοστά, έμειναν όμως κοντά στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 10-13 στα μισά του δεκαλέπτου και 13-17 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τέλος του 3ου Δεκαλέπτου παρόλα αυτά το παιχνιδι στιγματίστηκε από διαπληκτισμό μεταξύ παικτών των δύο ομάδων, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή των συμμετεχόντων (στο συμβάν) παικτών και την ομάδα της Eurobulk να μένει με 3 μόλις παίκτες. Στο τελευταίο δεκάλεπτό παρόλο το αριθμητικό πλεονέκτημα του Tsakos Group οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντά στο σκορ αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το αβαντάζ των +2 παικτών των αντιπάλων, με συνέπεια ο Tsakos Group να διατηρήσει ένα προβάδισμα μίας κατοχής και να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ζιώγας, Ιασωνίδης