05/03/2018 21:30 Super League B 17/18 40'

UCI171010441
Elpen0613151246

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Σπουδαία νίκη πήρε η ομάδα της ELPEN το βράδυ της Δευτέρας 05/03 στο κλειστό της ελληνογερμανικής αγωγής απέναντι στην πολύ αθλητική και ποιοτική ομάδα της UCI. Το ματς ανήκε μέχρι το 35’ περίπου στους γηπεδούχους, αλλά μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία 5 λεπτά τους έδωσε την νίκη και την 2η θέση στην Super league B κατηγορία.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της UCI αφού ο Στρατηγαρέας με 5 δικούς του πόντους έδειξε εξ´αρχής τις προθέσεις της ομάδας του στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με περίσσεια ενέργεια τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση συνέχισαν να χτυπάνε στις αδυναμίες των αντιπάλων τους και έτσι σιγά σιγά έχτιζαν μια διαφορά ασφαλείας που τους έδινε το ρόλο του αφεντικού στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν προφανώς με την απαραίτητη συγκέντρωση στο παιχνίδι και ιδιαίτερα αμυντικά και γι’ αυτό στο τελείωμα του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 17 – 6 υπέρ της UCI.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες του coach Κιτσούλη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ενώ την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρα σε εκείνο το σημείο ο πολύ δραστήριος Τσιγκουνάκης ο οποίος με 4 συνεχόμενους πόντους του έκανε το 21 – 8. Η διαφορά δεν έπεφτε αφού οι συνεχόμενες κακές επιθέσεις των παιχτών της ELPEN διαδέχονταν  η μια την άλλη. Προς το τέλος του ημιχρόνου όμως και με την είσοδο του Τριανταφύλλη επήλθε η ηρεμία στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων και έτσι η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 με το σκορ να είναι 27 – 19 υπέρ των γηπεδούχων.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε και οι παίχτες της UCI προσπαθούσαν να μην επαναπαυτούν στην διαφορά που είχαν χτίσει από πριν και έτσι με ένα δίποντο του Τσιγκουνάκη και άλλο ένα του Φιλίππου έκαναν το 31 – 19. Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε η ομάδα της ELPEN να παίζει αρκετά πιο συγκεντρωμένα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Βασικός παράγοντας σε αυτήν την μεταμόρφωση έπαιξε η πολύ σωστή οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του από τον Τριανταφύλλη, αλλά και η επιθετική αφύπνιση τόσο του Κοκκινίδη όσο και του Κόσκινα Β. Έτσι από έναν σημείο και μετά το ματς έγινε derby αφού το σκορ στο σφύριγμα της λήξης του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της UCI να προηγείται μόνο με 37 – 34.

Στην 4η και τελευταία περίοδο έγινε και η ανατροπή από τους φιλοξενούμενους. Αρχικά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με ένα δίποντο του Διορέλη Κ και μια βολή του Στρατηγαρέα έκαναν το 41 – 34. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με βάση την εξαιρετική τους άμυνα ξεκίνησαν μια πολύ δύσκολη προσπάθεια για την ανατροπή. Σε αυτήν την προσπάθεια βοήθησε σημαντικά η πολύ καλή επιθετική συμβολή του Κοκκινίδη μέσα στην ρακέτα αλλά και το αξιόπιστο τρίποντο του Τριανταφύλλη. Στο τελευταίο όμως λεπτό και εκεί που το σκορ ήταν 41 – 43 και είχαμε αρκετές χαμένες επιθέσεις και από τις 2 ομάδες ένα τρίποντο του Μανωλιάδη από την γωνία διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 41 – 46.

Για τους νικητές πολύ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τριανταφύλλης που πέτυχε 12 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ για τους γηπεδούχους παρά πολύ καλός ήταν ο Τσιγκουνάκης που πέτυχε 15 ενώ είχε και 3 ασίστ.

Διαιτητές : Σπυρόπουλος , Δελδήμος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βλασσόπουλος Μάνος (Παίχτης ELPEN) : “Ήταν ένα πάρα πολύ κακό παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο. Δεν καταφέραμε να βρούμε ρυθμό. Έχουμε πάρα πολλές απουσίες. Έλλειψε και ο Στέφανος Τριανταφύλλης στην αρχή, γενικά δεν είχαμε play maker με εμένα να είμαι τραυματίας. Όλα καλά, πήραμε την νίκη και συνεχίζουμε.”