59 - 62

22/03/2018 21:00 Super League B 17/18 40'

UCI1512171559
Frezyderm1615131862

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με αρκετά σκληρές άμυνες και πολλά φάουλ νικητές αναδείχτηκαν οι φιλοξενούμενοι με σκορ 59-62.

Στην πρώτη περίοδο από τους νικητές ξεχώρισε ο Τσάμπαλης ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του με 9 προσωπικούς πόντους (2 τρίποντα) ενώ από την ομάδα των γηπεδούχων ο Ηλιόπουλος με 8 πόντους ήταν μακράν ο καλύτερος. Η FREZYDERM πήγε στον πάγκο έχοντας 1 πόντο διαφορά 15 – 16.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Χάρη στη σημαντική βοήθεια του Μελλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο 27 – 31.

Με την είσοδο των ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο η σκληρή άμυνα της FREZYDERM προκάλεσε ένα Black out στους γηπεδούχους και με ένα σερί 9 – 0 βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 31 – 40.  Σε αυτό το σημείο ένα δίποντο και μία βολή του Σαρλή ξεκόλλησαν τους παίκτες της UCI δίνοντας έναυσμα για την αντεπίθεση. Με ένα τρίποντο του Σαρλή η περίοδος τελείωσε με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο 44 – 44.

Στην τελευταία περίοδο τα πολλά φάουλ από μεριάς UCI είχαν ως συνέπεια να στέλνουν τους παίκτες της FREZYDERM συνεχώς στην γραμμή των ελευθέρων βολών. Μάλιστα από τους τελευταίους 10 πόντους των φιλοξενούμενων οι 8 ήταν από την βολή.  5 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού το σκορ ήταν ισόπαλο 50 – 50. Οι λάθος επιλογές στην επίθεση των γηπεδούχων είχαν ως αποτέλεσμα η FREZYDERM να ανεβάσει την διαφορά στους 7 πόντους 1:10΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Με πίεση σε όλο το μήκος του γηπέδου και γρήγορα φάουλ κατάφεραν οι παίκτες της UCI να μειώσουν σε 59 – 61 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με ένα γρήγορο φάουλ πήγε στην γραμμή των βολών ο Μελλάς όπου με 1 στις 2 βολές έγραψε το 59 – 62. Στην τελευταία επίθεση δεν πρόλαβαν οι παίκτες της UCI να εκτελέσουν μένοντας το σκορ στο τελικό 59 – 62.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεοδωρόπουλος, Χατζόπουλος