UCI vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

15/04/2019 21:40 Super League A 18/19 18 40'

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της UCI (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις, η UCI βασίστηκε κυρίως σε μακρινά σουτ, οι αντίπαλοι της σημάδεψαν το ζωγραφιστό, αλλά τα ποσοστά και η παραγωγή ήταν σχετικά χαμηλά, με το σκορ να είναι 5 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες ο ΔΣΑ λύθηκαν επιθετικά και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και 2 τρίποντα του Χριστιανόπουλου Α. έκαναν run 2 – 13, οι αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 7 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της UCI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, βελτιώθηκαν αισθητά επιθετικά αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και τους παίκτες του ΔΣΑ με πολύ καλό passing game και παραγωγή από μακρινά σουτ και τρίποντα διατήρησαν έως το τέλος τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Βαγγάλης Π., Μαρίνος Χ.