Unify1614131659
Hewlett Packard Enterprise61051536

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Με το δεξί ξεκίνησε την φετινή σεζόν η ομάδα της UNIFY αφού απέσπασε μια άνετη νίκη απέναντι στην ομάδα της HEWLETT PACKARD με τελικό σκορ 59-36.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα της HP να επιλέγει μια άμυνα ζώνης 2-3 σε αντίθεση με την Unify που έπαιξε man. Από τις πρώτες κατοχές φάνηκε πως οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις απέναντι στην ζώνη του αντιπάλου, έχοντας καλό spacing, καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστές τελικές επιλογές. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της HP παρότι δεν είχε κακές επιλογές επιθετικά, της έλειπε η κατάλληλη ενέργεια, απέναντι στην καλή άμυνα της γηπεδούχου, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει με σκορ 16-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη βελτιώθηκε ελαφρώς επιθετικά κυρίως με την συμβολή του Αβδουλά Γ. (ο οποίος έπαιξε καλά σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού) και έδειξε μεγάλη μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ από τα οποία πήρε πολλές δεύτερες επιλογές. Παρόλα αυτά η διαφορά στο σκορ παρέμεινε σταθερά πάνω από 10 πόντους, αφού η Unify επιθετικά είχε προσαρμοστεί απόλυτα στην ζώνη της αντιπάλου την οποία και έσπαγε με εξαιρετικό passing game.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το τέμπο του παιχνιδιού παρέμεινε το ίδιο με την HP να παραμένει σε ζώνη και τις δύο ομάδες να επιλέγουν σετ επιθέσεις και την διαφορά συνεχώς να αυξάνεται, ξεπερνώντας τους 20 πόντους όπως δείχνει και το τελικό σκορ. Αξίζει να σημειωθεί το γεγονός πως η πλειοψηφία των καλαθιών της Unify προήλθαν από assist!

Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Χουλιαρόπουλος με 23 και Γρηγοριάδης με 8(2) ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αβδουλάς με 14 και Παπακωνσταντίνου με 9 πόντους αντίστοιχα.