UNION EUROBANK – Δ.Σ.Α

24/04/2018 20:30 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε 2 εξαιρετικές ομάδες νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Union EUROBANK όπου χάρις 2 εύστοχες βολές του Μυλωνά πήγε το ματς στην παράταση όπου και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα. Η ομάδα του Δ.Σ.Α θα μπορούσε να ήταν εκείνη που θα έκανε το 1 – 0 στην σειρά αλλά οι λεπτομέρειες ήταν εκείνες που έκριναν το αποτέλεσμα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες της EUROBANK να μπαίνουν πιο δυνατά και με 1 δίποντο από τον Μυλωνά και άλλο ένα από τον Χεργκελέτζη έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 4 – 0. Οι δικηγόροι από την άλλοι λόγω αρκετών απουσιών επέλεξαν μια άμυνα ζώνης 2 – 1 – 2 και μέσα σε λίγα λεπτά ανέτρεψαν την κατάσταση και με ένα δίποντο του Καράμπα και ένα τρίποντο από τον Μιντζιά έκαναν το 4 – 5. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, έδωσαν βάση στην άμυνα και έτσι διατηρούσαν ένα προβάδισμα 3 – 4 πόντων μέχρι την λήξη της περιόδου όπου το σκορ ήταν 15 – 18 υπέρ τους.

Στο 2ο δεκάλεπτο και οι ομάδες έδωσαν πολύ σημασία στην αμυντική τους λειτουργία γι’ αυτό και το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι με ένα δίποντο από τον Παπαγιαννόπουλο διεύρυναν και άλλο το προβάδισμα τους κάνοντας το σκορ 15 – 20. Από εκείνο όμως το σημείο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την προσωπική τους άμυνα και με την βοήθεια του Θεοφανίδη, του Χεργκελέτζη και του Μυλωνά πήραν κεφάλι στο σκορ με 21 – 20. Ο ρυθμός είχε πέσει και από τις 2 ομάδες, οι χαμένες επιθέσεις διαδέχονταν η μια την άλλη και έτσι το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της EUROBANK να προηγείται με 25 – 24.

Η 3η περίοδος ήταν περίπου ίδια με την προηγούμενη αφού και οι 2 ομάδες δυσκόλευαν παρά πολύ τους αντιπάλους τους στο δρόμο προς το καλάθι. Στην αρχή οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα δίποντο από τον Παπαγιαννόπουλο και ένα τρίποντο από τον Μιντζιά να ανακτήσουν το προβάδισμα κάνοντας το 25 – 29. Ο Μιντζιάς όμως δεν σταμάτησε εκεί και συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο έξω από την γραμμή των 6,75 και έτσι με άλλο ένα τρίποντο διατήρησε την διαφορά στους 6 πόντους. Οι φωνές όμως του πάγκου των γηπεδούχων λειτούργησαν θετικά και έτσι με ένα τρίποντο από τον Μυλωνά και άλλο ένα από τον Χεργκελέτζη έγινε η ανατροπή με αποτέλεσμα στο τελείωμα της περιόδου το σκορ να είναι 36 – 35.

Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε μια άγρια ομορφιά, αφού και οι 2 ομάδες βελτιώθηκαν παρά πολύ επιθετικά ενώ οι ανατροπές ήταν συνεχείς. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι με 2 δίποντα του Γουλανδρή και ένα δίποντο από τον Καράμπα προηγήθηκαν με 38 – 41. Οι γηπεδούχοι όμως έχοντας τον συνήθη ύποπτο  Μυλωνά σε πολύ καλή μέρα ισοφάρισαν αρχικά σε 41 – 41, αλλά και στην συνέχεια πάλι με τρίποντο πήραν το προβάδισμα με 44 – 43. Εκεί ομως οι παίχτες του Δ.Σ.Α ξαναπήραν μπροστά και με ένα σερί 2 – 5 έκαναν το 46 – 48, ενώ στην συνέχεια με πολύ πιεστική άμυνα και εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη του ματς κατάφεραν και ανέβασαν και άλλο την διαφορά κάνοντας το 47 – 52. Εκεί που νομίζαμε όλοι πως το ματς είχε τελειώσει ένα τρίποντο του Λάλλου και 3 βολές του Μυλωνά έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον 5λεπτο οι γηπεδούχοι στην ουσία δεν είχαν αντίπαλο. Εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κούραση και την έλλειψη συγκέντρωσης των αντιπάλων τους και με ένα επιμέρους σκορ 11 – 05 έκαναν το 1 – 0 στη σειρά. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν μπόρεσαν ποτέ να συγκεντρωθούν μιας και είχαν έντονα παράπονα από την τελευταία απόφαση του διαιτητή στην τελευταία φάση της κανονικής περιόδου του παιχνιδιού.  Έτσι η EUROBANK μετά την νίκη της με 64 – 58 απέχει μόνο μια νίκη από την επόμενη φάση των play off.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μυλωνάς με 26 πόντους, ενώ για την ομάδα του Δ.Σ.Α εξαιρετικοί ήταν ο Καράμπας με 19 και ο Μιντζιάς με 18 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Καλογριάς, Σελλήνας.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Σωτηρόπουλος Ανδρέας (Παίχτης Union EUROBANK) : “Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. 1ο παιχνίδι για εμάς μετά από το διάστημα της διακοπής για τις γιορτές. Ήμασταν λίγο μουδιασμένοι στο ξεκίνημα, ενώ παίζαμε καλή άμυνα δεν μας βγήκαν κάποια σουτ και κάποια συστήματα στην επίθεση. Βελτιωθήκαμε στο 2ο, παρουσιάσαμε νωχελικό διάστημα προς το τέλος του παιχνιδιού. Ήμασταν πολύ τυχεροί γιατί μπήκε ένα τρίποντο και 2 βολές και πήγαμε το ματς στην παράταση και εκεί νομίζω μέτρησε η εμπειρία καθαρά και οι περισσότερες δυνάμεις που είχαμε από τους αντιπάλους στους οποίους αξίζουν και συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.”

Κυρτάτας Δημήτριος (Παίχτης Δ.Σ.Α) : “Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια σήμερα. Είχαμε πάρα πολλές ατυχίες. Μαζευτήκαμε 7 άτομα, 6 στην ουσία έπαιξαν. Φτάσαμε στο τέλος να έχουμε το παιχνίδι στα χέρια μας. Το γεγονός ότι παίζαμε 40 λεπτά ζώνη και σφυρίχτηκαν εναντίον μας περισσότερα φάουλ από ότι η ομάδα που μας πίεζε σε όλο το γήπεδο, νομίζω κάτι δείχνει με αποκορύφωμα την τελευταία φάση μπροστά ακριβώς στα μάτια μας σε όλους και στην γραμματεία και στον πάγκο, ο ένας παίχτης δεν ήξερε ακριβώς τι να κάνει και ούτε ο ίδιος το κατάλαβε πήρε ένα φάουλ από τον διαιτητή, μας ισοφάρισαν και μετά δεν είχαμε άλλα ψυχικά αποθέματα. Ήμασταν κουρασμένοι και στην παράταση ήταν φυσιολογικό να χάσουμε. Κρίθηκε δυστυχώς σε μια φάση στα 3 δευτερόλεπτα ένα φάουλ που δεν θα δινόταν από κανέναν και δεν ήταν και φάουλ κιόλας. Εντάξει δεν ξέρω τι να πω. Είμαστε λίγο πικραμένοι γιατί το παιχνίδι το δικαιούμασταν σήμερα. Πιστεύω ήμασταν καλύτεροι. Πάμε για το επόμενο με ότι κουράγιο μας έχει απομείνει.”