64 - 70

05/06/2018 20:30 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Eurobank1415211464
Deree1624141670

Το πρώτο βήμα έκανε για τον τελικό το Deree που επικράτησε της Eurobank με 70-64 και πλέον την έχει βάλει με την πλάτη στον τοίχο. Έτσι, το Deree το μόνο που χρειάζεται πλέον είναι να υπερασπιστεί την έδρα του, αναμένοντας όμως και την αντίδραση των παικτών της Eurobank.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Eurobank να μπαίνει πιο δυνατά, παίρνοντας το προβάδισμα με 7-3, έχοντας καθαρό μυαλό κι υπομονή στην επίθεση. Το Deree όμως στην συνέχεια έκλεψε μπάλες και πετυχαίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό πήρε κεφάλι στο σκορ. Προσπάθησε κιόλας σταδιακά να ανεβάσει την διαφορά, αλλά η υπεροχή της Eurobank κοντά στο καλάθι με τον Χεργκελέτζη και τον Κοντοπάνο, την κράτησε κοντά στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 14-16. Στην 2η περίοδο και με την είσοδο του Μπριασσούλη το Deree ανέβασε την επιθετική του απόδοση, φτάνοντας στα μισά της περιόδου έως και το +9 (19-28). Τρεις συνεχής πόντοι από τον Χεργκελέτζη έριξαν την διαφορά στους 6, αλλά 2 μαζεμένα τρίποντα κι ένας αιφνιδιασμός εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (22-36). Εν τέλει, οι 2 ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 29-40.

Στο 3ο δεκάλεπτο, η Eurobank ξεκίνησε καυτή από τα 6,75 και με 2 τρίποντα μείωσε γρήγορα στους 5 (35-40). Το Deree κατάφερνε να συντηρήσει την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, αλλά 5 συνεχόμενοι πόντοι από τον Θεοφανίδη, έριξαν την διαφορά στο καλάθι (50-52). Το Deree με καλάθι από τον Κουβούση σε σχεδόν νεκρό χρόνο πήγε την διαφορά στις 2 κατοχές (50-54). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα στους 2, αλλά το Deree χτυπώντας συνέχεια στην καρδιά της άμυνας των αντιπάλων του και σπάζοντας την μπάλα στην περιφέρεια, κατάφερε να βρει εύκολους πόντους και να τρέξει ένα σερί 11-0, κάνοντας το σκορ 52-65. Η Eurobank όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 12-1, έφερε την διαφορά ξανά στους 2 (64-66), δίνοντας πλέον δραματικό τόνο στο τελευταίο λεπτό. Ακολούθησε καλάθι από τον Αντωνόπουλο (64-68), με την Eurobank να έχει την ευκαιρία της με 2 τρίποντα, που όμως δεν βρήκαν τον στόχο. Ο Ελέζογλου ευστόχησε σε μια βολή για το 64-69. Με την επαναφορά από το κέντρο ο Μυλωνάς βρήκε τρίποντο, αλλά αστόχησε και με τον Ραλλάκη να έχει κι αυτός ½ βολές, έκανε το 64-70 στα 30΄΄. Το παιχνίδι πήρε και τυπικά τέλος, όταν ο Μπιλικαΐδης υποδέχτηκε την μπάλα μπαίνοντας απ’ έξω. Έτσι, το Deree πήρε μια σπουδαία νίκη με 64-70, βάζοντας το 1ο λιθαράκι.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπριασσούλης με 14π. και 3 ασίστ, ενώ κι ο Ντούρισιτς ήταν σε καλή μέρα με 17π. . Στην αντίπερα όχθη, ο Μυλωνάς σημείωσε 24π., που όμως δεν ήταν αρκετοί τελικά.

Διαιτητές : Καραβίτης, Μπούκας, Αντωνιάδης