61 - 53

13/03/2018 20:30 Cup A 17/18 40'

Eurobank1213181861
Deree1417111153

Στον Αγώνα του Κυπέλλου μεταξύ της UNION EUROBANK και του DEREE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, έχοντας καλά πατήματα και βγάζοντας ενέργεια σε κάθε φάση αλλά το DEREE με καλύτερη παραγωγή από ασίστ και 2 σερί τρίποντα πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά η Eurobank γύρισε την άμυνα από ζώνη σε man ενώ παράλληλα βελτιώθηκε και επιθετικά με αποτέλεσμα να μειώσει και η περίοδος να κλείσει με σκορ 12 – 14. Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να πιέζουν πιο πολύ για αιφνιδιασμούς και έχοντας και πάλι πιο καθαρές τελικές επιλογές με πρωταγωνιστή τον Ζακυνθινό Ι. ανέβασαν την διαφορά στις 3 κατοχές με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 31.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες έπαιξαν καλό και ορθολογικό μπάσκετ και έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, με τις άμυνες σταδιακά να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο, τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 52 – 49 με 3 λεπτά, σε 57 – 51 με 2 λεπτά και 59 – 53 με 1 λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και η Eurobank διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τελικά την πρόκριση.

Διαιτητές: Ζιώγας, Σιδέρης