UNION EUROBANK vs ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε.

04/12/2018 20:40 Elite League 18/19 6 40'

Eurobank2324232090
Ελληνικά Πετρέλαια1311172667

Η  μεστή εμφάνιση που πραγματοποίησε η ομάδα της EUROBANK ,έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά στα σουτ δύο και τριών πόντων σε συνδυασμό με τις απουσίες των Ελληνικών Πετρελαίων,λειτούργησαν ανασταλτικά στο να διεξαχθεί άλλο ένα σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα στις δύο αυτές ομάδες.

Με άμυνες man-to-man ξεκίνησαν οι δύο αντίπαλοι το παιχνίδι με την UNION να μπαίνει πιο δυνατά και πριν καν να συμπληρωθούν πέντε λεπτά στην αναμέτρηση να έχει πάρει ήδη διψήφια διαφορά ασφαλείας (15-5).Ο Χεργκελέτζης ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα έχοντας 2 ασίστ,4 ριμπάουντ αλλά και τους 12 από τους συνολικά 16 προσωπικούς του πόντους.Από την άλλη τα ΕΛΠΕ μπήκαν κάπως μουδιασμένα,δυσκολέυονταν να προσεγγίσουν με αξιώσεις το αντίπαλο καλάθι και είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσαν την α’ περίοδο χωρίς εύστοχο σουτ δύο πόντων (2 τρίποντα,7 ελεύθερες βολές) αλλά και χωρίς να χρεωθούν φάουλ.

Στη β΄περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κάπως καλύτερα,μείωσαν στους 5 τη διαφορά (27-22) με καλάθι του Κουτούζη 06:22 πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως η ομάδα του coach Θεοδώρου με ποσοστό κοντά στο 60% στα σουτ εντός πεδιάς ήταν θέμα χρόνου να διευρύνει εκ νέου το προβάδισμά της.Έτσι λοιπόν,οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν από κει και ύστερα ένα 20-2 με προεξέχοντες τους Κοντοπάνο και Μπούτα για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 47-24.

Όμοια η εικόνα του παιχνιδιού και μετά την ανάπαυλα.Ο επιθετικός οίστρος της UNION συνεχίστηκε με τον Μυλωνά αυτή τη φορά να ευστοχεί σε τρία συνεχόμενα τρίποντα για το +30 (64-34) αλλά και τον Μπιλικαίδη να προσθέτει άλλα δύο και να μοιράζει ορισμένες πολύ όμορφες τελικές πάσες.Πολύ καλός ήταν επίσης και ο Βαρδάβας για την EUROBANK ενώ για την ομάδα του coach Καλαφατάκη άρχισαν να βοηθούν επιθετικά και οι Αραούζος και Μπαντακούδης καθώς έως τότε το βάρος είχε πέσει μόνο στους Κουτούζη και Αβραμίδη οι οποίοι είχαν σημειώσει άλλωστε και τους 18 από τους 24 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο το οποίο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα σε ό,τι αφορούσε τον τελικό νικητή αλλά με ισχυρό κίνητρο για τους νεοεισελθόντες παίκτες να δείξουν ότι μπορούν να προσφέρουν.Πράγματι,με τις άμυνες βέβαια να έχουν λιγάκι χαλαρώσει,αυτή η περίοδος εξελίχθηκε στην πιο παραγωγική,οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο μπάσκετ,σημείωσαν 46 πόντους (20-26) για τα ΕΛΠΕ αυτήν τη φορά και ανανέωσαν το ραντεβού τους για τη συνέχεια.

Διαιτητές:Ραχιώτης-Παπαδόπουλος

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Σωτηρόπουλος Ανδρέας ( παίκτης EUROBANK ) :

”Μπήκαμε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι,πήραμε από την αρχή μια μικρή διαφορά,ήμασταν πολύ εύστοχοι όλοι όσοι μπήκαμε ,δεν χαλαρώσαμε σε καμία στιγμή του παιχνιδιού και νομίζω κερδίσαμε εύκολα και δίκαια”.

Κωσταράς Ξενοφώντας ( παίκτης ΕΛΠΕ ) :

”Eίχαμε πάρα πολλές ελλείψεις σήμερα και κάποια παιδιά έπαιξαν τραυματίες γι αυτό φανήκαμε και ανέτοιμοι.Από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου ως και τα μέσα του τρίτου,μας είχε πέσει η ψυχολογία χαμηλά και έτσι δεν το κυνηγήσαμε στην άμυνα,μπήκαν και πολλά ελεύθερα σουτ από την αντίπαλη ομάδα και έτσι το χάσαμε φυσιολογικά.Δεν είναι αυτή η πραγματική μας δυναμικότητα,στη συνέχεια θα δείξουμε καλύτερο πρόσωπο όπως και πέρσι΄΄.