UNION EUROBANK – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

07/11/2017 20:30 Elite League A 17/18 40'

Eurobank1620231776
Ελληνικά Πετρέλαια1016132261

Το 2/2 έκανε η ομάδα της UNION EUROBANK με τη νίκη της με 76-61 επί της ομάδας των Ελληνικών Πετρελαίων!  Η ομάδα του Θεοδώρου έκανε άλλο ένα πολύ καλό παιχνίδι και πήρα μια σχετικά εύκολη νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που σίγουρα θα πρωταγωνιστήσει στην  φετινή Elite League!

Με τον Χεργκελετζή (9 πόντοι στην 1η περίοδο) να πρωταγωνιστεί στην επίθεση η UNION EUROBANK πήρε από την αρχή τα ηνία του ματς. Οι παίκτες του Καλαφατάκη είχαν μεν καλή κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα τα δύο εύκολα καλάθια του Νταλακούρα, όμως ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, με μόνη επιθετική απειλή τον Κουτούζη. Η είσοδος του Θεοφανίδη έδωσε και άλλη ενέργεια στους γηπεδούχους, που όσο προχώραγε το παιχνίδι διεύρυναν τη διαφορά (10-4, 18-10, 26-16). Ο Γουναράς ήρθε από τον πάγκο να προσφέρει και αυτός ενέργεια σε άμυνα και επίθεση για την ομάδα του στην 2η περίοδο, όμως η αστοχία των ΕΛ.ΠΕ. συνεχιζόταν, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει σταθερά μεταξύ 10-12 πόντων (36-26 το ημίχρονο).

Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια στην αρχή της επανάληψης, με τους πρωταθλητές να φτάνουν τη διαφορά στους 16 πόντους (46-30)! Εκεί τα ΕΛ.ΠΕ γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη, ανεβάζοντας ταυτόχρονα την ένταση στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα επιμέρους 2-9 και να ρίξουν μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (48-39). Εκεί όμως ο Κουτούζης είχε έναν τραυματισμό (τράβηγμα) με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να συνεχίσει το παιχνίδι, στερώντας από την ομάδα του την καλύτερη επιθετική απειλή της. Η έμπειρη ομάδα της UNION EUROBANK βρήκε την ευκαιρία και με ένα 10-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +19 (58-39) «κλειδώνοντας» στην ουσία την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταία δεκάλεπτο τα ΕΛ.ΠΕ κατάφεραν απλά να μειώσουν τη διαφορά μέχρι τους 13 πόντους (67-54), χάρη στο ψυχωμένο παιχνίδι τους, όμως η UNION EUROBANK έχει την εμπειρία να διαχειριστεί την υπέρ της διαφορά και να πάρει μια εύκολη νίκη.

Κορυφαίος του ματς ο Χεργκελετζής με 26 πόντους και 27 efficiency. Ακολούθησαν οι Μυλωνάς, Ξυνός, Μπούτας και Θεοφανίδης. Ο Κουτούζης καλύτερος για τα ΕΛ.ΠΕ όσο αγωνίστηκε, προσέφεραν και οι Κουτρούλης και Γουναράς.

Διαιτητές : Σκούτας, Σκαλτσής.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Θεοφανίδης Ηρακλής (Παίκτης UNION EUROBANK):

”  Εξαρχής ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε σοβαρό πλεονέκτημα. Στο τέλος λόγω της αθλητικότητας μας καταφέραμε και κερδίσαμε στον τομέα της πίεσης. Ανεβάσαμε το ρυθμό και η αντίπαλος δεν κατάφερε να ακολουθήσει. Νομίζω εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. “

Γουναράς Στέφανος  (Παίκτης ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ) :

“Ένα πολύ καλό παιχνίδι. Πολύ δυνατός αντίπαλος η EUROBANK. Είναι πολλά χρόνια μαζί τα παιδιά. Είναι οργανωμένοι με προπονήσεις. Εμείς είμαστε καινούριοι στην κατηγορία τουλάχιστον. Το παλεύουμε, προσπαθούμε να δέσουμε. Είναι λίγο πιο δύσκολο για εμάς, έχουμε βάρδιες. Είναι όμως μια πάρα πολύ καλή διοργάνωση, είναι πολύ οργανωμένοι, το ευχαριστιόμαστε όσο γίνεται περισσότερο.