19/04/2018 21:30 Commercial League 17/18 40'

Upstream9111114449
Σκλαβενίτης51413131358

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της UPSTREAM και του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις από την αρχή, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και επίθεσεις στο transition, με το σκορ να είναι 7 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ συνέχισε να βασίζεται σε χωρίς ρυθμό σουτ 3 πόντων, η UPSTREAM έλεγξε τα ριμπάουντ αλλά οι άμυνες κυριάρχησαν, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9 – 5. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σε οργανωμένες κυρίως επιιθέσεις, προσπάθησαν να βρουν τους ελεύθερους παίκτες αλλά οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, με τους φιλοξενούμενους όμως να ευνοούνται από το πιο αργό τέμπο και να ισοφαρίζουν αλλά και οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν απέναντι σε οργανωμένη άμυνα στο 2ο μισό της περιόδου, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19 – 20.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και έπαιξαν καθαρό μπάσκετ, με τα ποσοστά όμως να παραμένουν χαμηλά και το κορ να διαμορφώνεται σε 36 – 36 με 6′ , 39 – 40 με 4′, 45 – 43 με 1′ και με 2 βολές του Ασημακόπουλου Θ. 45 – 45 με 45” για λήξη στα οποία καμμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι πάικτες και από τις δύο πλευρές παρότι παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και πάλι έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά με το σκορ να είναι ισόπαλο με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα παρόλα αυτά ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ με δύο σερί τρίποντα των Ασημακόπουλου Θ. και Παρούση Π. κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών το οποίο και διατήρησε παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Γιαννακόπουλος