58 - 52

23/04/2019 20:40 Commercial League B 18/19 40'

Upstream186132158
AVIN161391452

Στον Αγώνα μεταξύ της UPSTREAM και της AVIN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό σχετικά τέμπο με μεγάλες και οργανωμένες επιθέσεις, γύρισαν την μπάλα και έμειναν κοντά στο σκορ, το οποίο έγινε 4 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες ζεστάθηκαν και βρήκαν πατήματα, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες και η παραγωγή ανέβηκε, η UPSTREAM ευνοήθηκε ελαφρώς από το πιο γρήγορο παιχνίδι και πέρασε μπροστά, αλλά και η AVIN είχε καλά ποσοστά από την γραμμή των 3 πόντων, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 16.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν neck and neck στο 2ο Δεκάλεπτο αλλά η AVIN κατάφερε με ένα run 0 – 6 στα τελευταία λεπτά να περάσει μπροστά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 24 – 29 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 3ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και κατάφεραν να βγάλουν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους, οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και τα ποσοστά έπεσαν, καμμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει, ο ρυθμός έπεσε και η περίοδος έκλεισε με σκορ 37 – 38. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες της UPSTREAM έτρεξαν και πάλι σε αιφνιδιασμούς, οι αντίπαλοι τους ακολούθησαν το γρήγορο παιχνίδι και το σκορ ήταν 45 – 44 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ζηνόβιου Η. (ο οποίος σκόραρε 7 σερί πόντους) οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά διαφορά 2 κατοχών και αμέσως μετά με τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου Α. διαφορά 7 πόντων με 2:30” για λήξη, οι παίκτες της AVIN έδειξαν μαχητικότητα στα τελευταία 2 λεπτά αλλά βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες του Παπαγεωργίου Γ. και δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές, με αποστέλεσμα η ομάδα της UPSTREAM να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μακρής Μ., Παπαχρήστου Δ.