27/02/2019 20:45 Commercial League B 18/19 15 40'

Upstream710141748
betshop.gr6714945

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της UPSTREAM και της BETSHOP.GR, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η UPSTREAM  μπήκε με σαφώς καλύτερα πατήματα και με διαδοχικά καλάθια από assist έκανε ένα σερί 6 – 0, η BETSHOP απάντησε όμως με δικό της run 0 – 4 και το σκορ έγινε 6 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί και χαρακτηρίστηκαν κακές τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα τα ποσοστά να να είναι πολύ χαμηλά και η περίοδος να κλείσει με σκορ 7 – 6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με τους φιλοξενούμενους όμως με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ να περνάνε για πρώτη φορά μπροστά, αλλά τις άμυνες να συνεχίζουν να κυριαρχούν, οι δύο ομάδες και πάλι χωρίς καθαρές προσπάθειες και το σκορ ήταν 9 – 9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και έκαναν ένα run 6 – 0, η BETSHOP δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει και έμεινε κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17 – 13.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες όμως να λύνονται επιθετικά στην 3η περίοδο και να βελτιώνουν εντυπωσιακά τα ποσοστά τους ενώ παράλληλα εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα με εκατέρωθεν runs και το σκορ διαμορφώθηκε σε 25 – 24 στα πρώτα 5′ και σε 31 – 36 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο η UPSTREAM μπήκε ζεστή με 3 σερί καλάθια του Αγγελογιανόπουλου Α., η BETSHOP απάντησε με τρίποντο του Σκομποτή Θ. αλλά οι άμυνες άρχισαν και πάλι να δυναμώνουν και το παιχνίδι ισορρόπησε με σκορ 39 – 39 με 5 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο καθαρό μυαλό και σημάδεψαν τους Αγγελογιαννόπουλο Α. και Ζηνόβιο Η. με συνέπεια να πάρουν και να διατηρήσουν προβάδισμα μίας κατοχής, αλλά και οι παίκτες της BETSHOP έμειναν κοντά και είχαν την τελευταία κατοχή με το σκορ 45 – 48 και 11” για λήξη, στην οποία είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση αλλά τελικά δεν ευστόχησαν με αποτέλεσμα η ομάδα της UPSTREAM να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σελληνάς, Κολοκυθάς