35 - 101

18/01/2024 20:30 Shipping League 23/24 8 40'

V Group1009061035
Angelicoussis Group27192530101

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της V Group και της Angelicoussis Group οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35-101.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα έπαιζε ζώνη άμυνας , ενώ η δεύτερη ομάδα man to man άμυνα. Καλή αρχή και για τις δύο ομάδες καθώς ήταν κοντά στο σκορ στα  πρώτα λεπτά του αγώνα (5-11). Στην συνέχεια όμως τα πράγματα άλλαξαν καθώς η ομάδα του Angelicoussis Group ανέβασε πολύ την διαφορά καθώς πέτυχε τρίποντα και έτσι διεύρυνε το σκορ σε διψήφιο νούμερο (10-27).

Στο 2ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα συνέχιζε τα εύστοχα τρίποντα σε σχέση με τους αντιπάλους της που ήταν πολύ άστοχοι κατά την διαρκεια του αγώνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να εκτοξεύσει και άλλο το σκορ η δεύτερη ομάδα (19-46).

Στο 3ο Δεκάλεπτο ήταν ένα ωραίο μπάσκετ <<καθαρό>>. Στην πορεία η δεύτερη ομάδα έκανε 2-13 μέσα σε  4′ στα 5 πρώτα λεπτα και έτσι με αυτό τον τρόπο αύξησε ακόμα την διαφορά (21-54). Η δεύτερη ομάδα είχε πάρει φωτιά στα τρίποντα ήταν εύστοχα καθώς είχαν πετύχει 30/65 τρίποντα στον αγώνα (25-71).

Στο 4ο Δεκάλεπτο εμφανώς κουρασμένοι η ομάδα της V Group , δεν το βάζουν κάτω όμως η δεύτερη ομάδα συνέχιζε τα σερί 0-8 και έτσι σφράγισαν την νίκη τους με το πολύ μεγάλο ευρύ σκορ 35-101.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Συντζάκης Ιωάννης (12 πόντους και 4 ριμπάουντ) και ο Καπώνης Ιωάννης (9 πόντους κα 7 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαιωάννου Νικόλας (29 πόντους και 12 ριμπάουντ) ,Γιαννακόπουλος Δημήτριος ( 23 πόντους και 13 ριμπάουντ) και ο Μωϋσόγλου Ισαάκ(18 πόντους και 5 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της V Group να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Angelicoussis Group να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.