20/12/2017 21:45 Elite League B 17/18 40'

Vermantia-DTP Group1311151049
EY916142059

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της VERMANTIA (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της ΕΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 59.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2– 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στο παρκέ και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά, με το τέμπο του αγώνα να είναι αργός, οι δύο ομάδες σε σετ κυρίως επιθέσεις και το σκορ 4 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με 5 σερί πόντους του Βαρθακούρη Ν. ξεκόλλησαν επιθετικά, με το παιχνίδι να αποκτά πιο γρήγορο ρυθμό τις δύο ομάδες να επιλέγουν πιο γρήγορες επιθέσεις και να έχουν απόπειρες αιφνιδιασμών με αποτέλεσμα οι παίκτες να λυθούν επιθετικά και η περίοδος να κλείσει με σκορ 13 – 9.

Στο 2ο δεκάλεπτο από την αρχή η ΕΥ αντιμετώπισε και πάλι πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, με το παιχνίδι να οδηγείται σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά οι γηπεδούχοι με σαφώς καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και πιο καθαρές τελικές επιλογές πήραν προβάδισμα 3 κατοχών αλλά και οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν βρίσκοντας λύσεις από τους Βαρθακούρη Ν. και Παπαγιαννόπουλου Κ., μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 20 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου με τρίποντο του Νεοφύτου Α. η ΕΥ συνέχισε το run και πέρασε μπροστά, ενώ παράλληλα επέβαλε και πάλι γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες όμως να χαρακτηρίζονται από βιαστικές τελικές επιλογές και αρκετά αβίαστα λάθη με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν, η VERMANTIA γύρισε σε ζώνη 3 – 2 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24 – 25.

Στο 3ο δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Κοκαράκη Ν. πήραν προβάδισμα 3 πόντων, με το παιχνίδι και πάλι σε πολύ γρήγορο τέμπο, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition, οι γηπεδούχοι γύρισαν και πάλι σε ζώνη 2 – 3, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και το σκορ ήταν 33 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, έπαιξαν καλό μπάσκετ, με τις άμυνες παράλληλα δυναμώνουν, οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν παραγωγή από τη γραμμή των 3 πόντων και από αιφνιδιασμούς και η περίοδος έκλεισε με σκορ 39 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΕΥ από την αρχή άσκησαν press στο μισό με παγίδες, οι αντίπαλοί τους όμως δεν αντέδρασαν καλά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βγάλουν διαδοχικές άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Κοκαράκη Ν. τις μετέτρεψαν σε καλάθια σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 8 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά ενώ παράλληλα βρήκαν και λύσεις απέναντι σε οργανωμένη άμυνα έχοντας πολυπρόσωπη επίθεση με το σκορ να είναι 39 – 51 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της VERMANTIA συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και φορτώθηκαν με φάουλ και οι παίκτες της ΕΥ παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας ένα προβάδισμα τουλάχιστον 2 κατοχών και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Χαρχαλάς Σ. με 25 και Παπαηλίου Η. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βαρθακούρης Ν. με 21 (2) και Νεοφύτου Α. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας, Δελδήμος