13/12/2017 21:30 Elite League B 17/18 40'

Vermantia-DTP Group10147940
Grant Thornton91417949

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στο ντέρμπυ των ουραγών της Elite League B νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της GRANT THORNTON με 49-40 επί της VERMANTIA DTP GROUP. Έτσι η ομάδα της GRANT THORNTON έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, παρά την ατυχία που την κυνηγάει φέτος με τους πολλούς τραυματισμούς και τις απουσίες. Η VERMANTIA DTP GROUP από την άλλη είναι μια νέα ομάδα που τώρα χτίζεται και δείχνει πως όταν βρει το ρυθμό της θα κάνει αρκετές ζημιές στην κατηγορία της.

Βασικό χαρακτηριστικό του αγώνα η τρομερή αστοχία και των δύο ομάδων από τη γραμμή των βολών με τη VERMANTIA DTP GROUP να έχει 10/28 και την GRANT THORNTON 16/32! Γενικά οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, για αυτό και το χαμηλό σκορ, όμως από τη γραμμή των φάουλ ήταν και οι δύο κακοί.

Ισορροπία είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Η VERMANTIA DTP GROUP μπήκε κάπως πιο συγκεντρωμένα στο ματς, παίζοντας μια κλειστή άμυνα ζώνης, με σαφή σκοπό να ελέγξει τα ριμπάουντ και να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο. Η GRANT THORNTON βρήκε πολλά ελεύθερα τρίποντα που όμως δεν έβρισκαν στόχο με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο “φτωχό” 10-9 για τους γηπεδούχους.

Και οι δύο ομάδες βελτιώσανε τα ποσοστά τους στην 2η περίοδο. Με τον Μοβσεσιάν να δίνει μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του (9 πόντους στο δεκάλεπτο) η VERMANTIA DTP GROUP πήρε κεφάλι στο σκορ (20-14), με τους φιλοξενούμενος να συνεχίζουν την αστοχία τους από την περιφέρεια. Τελικά ξ καλή της άμυνα και ένα τρίποντο (το μοναδικό του πρώτου ημιχρόνου για τη GRANT THORNTON) με ταμπλό από τον Βέργο στη λήξη του ημιχρόνου έριξε τη διαφορά στον ένα πόντο (24-23).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο κρίσιμο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, πέτυχαν σε μια φάση 5 πόντους (αντιαθλητικό στον Κοντοέ που πέτυχε το καλάθι και τη βολή και ο Γιαννίκας πέτυχε δίποντο στην επίθεση της ομάδας του) και ολοκλήρωσαν ένα σερί 0-13 από το 24-20 στο 24-33 με τρίποντο του Γιαννίκα. Έτσι σε αυτό το διάστημα πήραν μια διαφορά ασφαλείας για τα δεδομένα του αγώνα αλλά και την ψυχολογία με το μέρος τους. Η VERMANTIA DTP GROUP δεν εγκατέλειψε το ματς, μείωσε από τους 9 πόντους που έληξε το δεκάλεπτο (31-40) σε 38-42, όμως η αστοχία τους στις βολές και η εμπειρία των παικτών της GRANT THORNTON δεν τους επέτρεψε να κάνουν κάτι παραπάνω. Το τελικό 40-49 ήρθε δίκαια!

Κορυφαίος του αγώνα ο Ανδριώτης με 10 πόντους και 20 ριμπάουντ, χωρίς να κάνει κατάχρηση προσπαθειών. Οι Γιαννίκας, Κοντοές και Βέργος ακολούθησαν. Οι Κοτσογιαννίδης και Μοβσεσιάν κορυφαίοι της VERMANTIA DTP GROUP.

Διαιτητές : Ζιώγας, Αντωνόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σαρρής Στέλιος  (Παίκτης VERMANTIA DTPGROUP):

“Ένα ωραίο ματς και από τις δύο πλευρές. Συγχαρητήρια στα παιδιά, συγχαρητήρια και στους διαιτητές γιατί αφήσανε το ματς να κυλήσει σωστά. Είμαστε καινούρια ομάδα, παλεύουμε να δεθούμε. Θα τα πάμε καλύτερα στο μέλλον !  “

Τζαβάρας Χρήστος  (Παίκτης – Προπονητής GRANT THORNTON):

” Ευτυχώς κάναμε την πρώτη μας νίκη. Ένα αγχωτικό ματς. Τα παιδιά δώσανε ότι είχανε. Πάλι είχαμε απουσίες και θα έχουμε και στη συνέχεια. Δυστυχώς αυτό το πρωτάθλημα δεν μας θέλει. Ελπίζω να κάνουμε κάτι καλύτερο!”