VETO SA – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

27/11/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Veto SA622111453
Ελληνικά Πετρέλαια1116112058

Στον Αγώνα μεταξύ της VETO SA και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ. οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή τα ΕΛΠΕ κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ με πρωταγωνιστές τους ΚΟΥΤΡΟΥΛΗ Π. και ΚΑΤΖΕΛΗ Β. και έχοντας πολλές 2ες επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, οι παίκτες της VETO δεν είχαν καλά πατήματα και βασίστηκαν αποκλειστικά σε isos με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 0 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να δείχνουν μεγαλύτερη υπομονή επιθετικά και σημάδεψαν τους ψηλούς τους στην αντίπαλη ρακέτα, με τις άμυνες όμως να έχουν τον πρώτο λόγο, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν προβάδισμα 2-3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 6 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Τσατσάνης Κ. με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε μία κατοχή και στην συνέχεια με assist του ΧΑΣΟΜΕΡΗ Κ. και καλάθι του ΤΖΩΡΤΖΗ Α. η VETO ισοφάρισε ενώ παράλληλα έπαιξε πολύ καλή άμυνα και έλεγξε τα αμυντικά ριμπάουντ με το σκορ να είναι 15 – 15 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά τα ΕΛΠΕ με δύο σερί assist του ΚΟΥΤΟΥΖΗ Π. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, οι δύο ομάδες έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ και έδειξαν υπομονή επιθετικά, η VETO πέρασε μπροστά πιέζοντας για αιφνιδιασμούς με το σκορ να είναι 28 – 27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, με πολλά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς αλλά και πολλά αβίαστα λάθη και βιαστικές τελικές επιλογές, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 31 – 25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες συνέχισαν σε σετ επιθέσεις, οι άμυνες παρέμειναν καλές αλλά τα ΕΛΠΕ ευνοήθηκαν από αυτό το τέμπο και με πρωταγωνιστή τον ΚΟΥΤΟΥΖΗ Π.πήραν προβάδισμα 3 κατοχών. όμως οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν στα τελευταία 2 λεπτά και τρέχοντας σε αιφνιδιασμούς βρήκαν έυκολα καλάθια, έκαναν run 8 – 0 και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 39 – 38.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του ΚΑΤΖΕΛΗ Β. και τρίποντο του ΚΟΥΤΡΟΥΛΗ Π. τα ΕΛΠΕ ξαναπήραν το προβάδισμα με τον ρυθμό του αγώνα να είναι πολύ καλός, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές είχαν καλά πατήματα και ποσοστά με το σκορ να είναι 44 – 48 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο και πάλι με assist του ΚΟΥΤΟΥΖΗ Π. οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων αλλά και πάλι οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν και έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 48 – 53 με 2′ και 50 – 54 με 1΄ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι άμυνες παρόλα αυτά κυριάρχησαν αλλά τα ΕΛΠΕ κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμα τουλάχιστον 3 πόντων παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΤΣΑΤΣΑΝΗΣ Κ. με 18 (2) και ΤΖΩΡΤΖΗΣ Α. με 9 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΚΟΥΤΡΟΥΛΗΣ Π. με 15 (1) και ΚΟΥΤΟΥΖΗΣ Π, με 12 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Ζιώγας