58 - 67

19/03/2018 22:00 Cup A 17/18 40'

Veto SA1119171158
Τοξότης1520131967

Στον Αγώνα του Κυπέλλου μεταξύ της VETO SA (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και γρήγορες επιθέσεις, με τον Τοξότη να ευνοείται από αυτό παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά αλλά στην πορεία η VETO αντέδρασε και με διαδοχικά τρίποντα έκλεισε την περίοδο με σκορ 11 – 15. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ομαδικό μπάσκετ συνέχισαν το run και ισοφάρισαν, με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη αλλά και πάλι με παραγωγή από αιφνιδιασμούς έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 30 – 35.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό και καλό μπάσκετ, δείχνοντας παράλληλα μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 56 – 60 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της VETO παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς καλάθι για 4′ και η ομάδα του Τοξότη να διατηρήσει το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Πρόκριση.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Τούσης