59 - 70

12/12/2016 22:00 League A 16/17 40'

Veto SA131820859
Sarnitec A.E.1822131670

Σε έναν αγώνα μεταξύ της VETO και της SARNITEC, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια από την αρχή, με την Veto όμως να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και περισσότερη παραγωγή από assist, σε αντίθεση με την Sarnitec η οποία βασίστηκε σε isos του Καραγιάννη Σ., με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί της να πάρουν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 10 – 6. Στην πορεία παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δυναμώνουν την άμυνα τους, να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και βρίσκοντας ρυθμό σιγά-σιγά από την γραμμή των 3 πόντων (με πρωταγωνιστή τον Τυροκόμο Δ.), έκλεισαν την περίοδο με σκορ 13 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε καλό τέμπο, αλλά με τον Καραγιάννη Σ. να ευστοχεί σε 2 σερί τρίποντα, με αποτέλεσμα η ομάδα του να πάρει προβάδισμα 9 πόντων στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια η ομάδα της Veto αντέδρασε και με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ με αιχμή τον Παπαγεωργίου Γ. μείωσε σε 3 πόντους, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να βγάζουν ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και το σκορ να είναι 23 – 28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τον αργό ρυθμό να ευνοεί τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βελτίωσαν το spacing, είδαν τις ελεύθερες επιλογές και ξαναπήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ελεύθερα σουτ αλλά να είναι άστοχοι και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Καραγιάννης Σ. ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων, ανέβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα αλλά η Veto αντέδρασε άμεσα, γύρισε την μπάλα, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα επιθετικά μείωσε σε 2 κατοχές με το σκορ να είναι 38 – 44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιθέσεις, με δυνατές άμυνες, τους παίκτες των δύο ομάδων να κυνηγάνε κάθε φάση αλλά οι γηπεδούχοι να συνεχίζουν το run, να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και βρίσκοντας λύσεις και πάλι από αιφνιδιασμούς καταφέραν να μειώσουν σε μία κατοχή με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 51 – 53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή τον πρώτο λόγο έιχαν οι άμυνες, αλλά η Sarnitec με 5 διαδοχικούς πόντους από τον Καραγιάννη Α. κατάφερε να βρει λύσεις, με τους αντιπάλους της όμως να έχουν κλείσει τον Καραγιάννη Σ., να πιέζουν συνεχώς για αιφνιδιασμούς (αλλά να συνεχίζουν να μην έχουν καλά ποσοστά στο σετ) και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 54 – 59 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι άμυνες έγιναν πιο physical, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα ελεύθερα σουτ, οι γηπεδούχοι όμως και πάλι με αιφνιδιασμούς να μειώνουν σε 3 πόντους, με το σκορ να είναι 56 – 61 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά τα ποσοστά συνέχισαν να είναι χαμηλά,οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις, η Veto κατάφερε να μηδενίσει την επιθετική παραγωγή του Καραγιάννη Σ. και είχε πολλές ευκαιρίες να μειώσει περαιτέρω, αλλά συνέχισε να έχει σοβαρό εκτελεστικό πρόβλημα (αν και βρήκε αρκετές ελεύθερες επιλογές), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν προβάδισμα 2+ κατοχών (με ένα μεγάλο τρίποντο του Τυροκόμου Δ. στο τελευταίο λεπτό) και να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου Γ. με 19 και Σιάτρας Θ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραγιάννης Σ. με 41 (4) και Τυροκόμος Δ. με 15 (4) πόντους αντίστοιχα.