65 - 37

14/04/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 1 40'

Vodafone201326665
Navarino45121637

Μία αρκετά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της VODAFONE (Commercial League B) απέναντι στην ομάδα της NAVARINO (Shipping League A) με 65-37, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει την ομάδα της KPMG.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της VODAFONE διαβάζοντας τέλεια την άμυνα ζώνης των αντιπάλων της και σκοράροντας πολύ εύκολα, ενώ την ίδια ώρα η άμυνα της είχε κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι της.  Η NAVARINO αντιθέτως ήταν άστοχη και νευρική μένοντας από νωρίς πίσω στο σκορ (14-4 στο πεντάλεπτο) με το δεκάλεπτο να λήγει στο +16 για τους γηπεδούχους (20-4).

Ίδιο μοτίβο είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της NAVARINO  να δυσκολεύεται πάρα πολύ να σκοράρει, όντας τρομερά άστοχη. Έτσι η VODAFONE, αν και επιθετικά δεν είχε την ίδια απόδοση, ανέβασε και άλλο τη διαφορά με το 33-9 του ημιχρόνου να κλειδώνει ουσιαστικά από νωρίς τη νίκη.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της NAVARINO να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της VODAFONE να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή μεγάλη διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τη νίκη – πρόκριση.

Φουφουδάκης, Χατζιδάκης, Κουρκοβέλης και Δημητρόπουλος συνέθεσαν μια φανταστική τετράδα, Τσαβαλάς και Δημητριάδης οι καλύτεροι της NAVARINO.