16/11/2023 20:00 Commercial League B 23/24 6 40'

Vodafone111610542
Elpen5215830

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της Vodafone και της Elpen, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-30.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man, επέλεξαν σετ επιθέσεις και το σκορ ήταν 7-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Vodafone συνέχισε να ευνοείτε από το αργό τέμπο, με τους αντιπάλους τους να μένουν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-5.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι επικράτησε αργός ρυθμός, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν σαφώς καλύτερες τελικές επιλογές με αποτέλσμα να διευρύνουν την δοαφορά σε διψήφια επίπεδα με το σκορ να δοαμορφώνεται σε 17-7 στα μισά της περιόδου και 27-7 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Elpen να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας τα επιμέρους σκορ των δύο τελευταίων δεκαλέπτων αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να  να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Vodafone να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.