36 - 48

12/12/2022 22:00 Group C 22/23 7 40'

Vodafone11119536
Topcut Modiano1410121248

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Vodafone και της Topcut Modiano οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36-48.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και ήταν κάτι το οποίο βόλεψε το παιχνίδι των φιλοξενούμενων που βρέθηκαν μπροστά με σκορ 6-10 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το παιχνίδι ανάμεσα στις 2 ομάδες χαρακτηρίστηκε από ισορροπία που αντικατοπτρίστηκε στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 11-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας έβγαλαν νέο πρόσωπο και με επιθετικό ξέσπασμα κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να προηγούνται με 22-16 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια οι παίκτες της Topcut Modiano, έβγαλαν αντίδραση και ανέκτησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που τους βρήκε μπροστά με σκορ 22-24 .

Στο δεύτερο ημίχρονο οι 2 ομάδες κονταροχτυπήθηκαν στα ίσια με καμία από τις 2 ομάδες να μην καταφέρνει να κάνει τη διαφορά και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά με 27-29 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Vodafone , προσπάθησαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα αλλά τελικά βρέθηκαν πίσω με 5 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (31-36).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι άμυνες ήταν κυρίαρχες βάζοντας πολύ δύσκολα στις αντίπαλες επιθέσεις και επέτρεψαν να σημειωθούν μόλις 2 πόντους από την πλευρά των γηπεδούχων που τους έβαλαν σε θέση διεκδίκησης της νίκης με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Από εκείνο το σημείο όμως ξέμειναν από ιδέες και είδαν τους εαυτούς τους να ηττώνται με μια διαφορά που ήταν αναντίστοιχη της συνολικής εικόνας του αγώνα.