37 - 71

27/03/2024 20:30 Shipping League C 23/24 14 40'

Wilhelmsen1497737
A-Ships2010172471

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα της A-SHIPS στο ντέρμπυ τετράδας της αγωνιστικής της Shipping League C κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 37-71 την ομάδα της WILHELMSEN. Έτσι με ρεκόρ 6-5 και δύο νίκες επί των αντιπάλων της, που σημαίνει πως στην ισοβαθμία υπερέχει, η A-SHIPS έχει βάσιμες ελπίδες για την τετράδα, με την WILHELMSEN να πέφτει στο 5-4 και να μειώνει τις ελπίδες της.

Η A-SHIPS έχει βρει το κουμπί της WILHELMSEN καθώς αν και κοντά στη βαθμολογία έχει πετύχει φέτος δύο εύκολες νίκες μην επιτρέποντας στην αντίπαλο της να φανεί ανταγωνιστική. Η αλήθεια είναι πως με μόλις 6 παίκτες και πολλές απουσίες η WILHELMSEN δύσκολα θα κατάφερνε να πάρει κάτι καλό από το χθεσινό αγώνα.

Η WILHELMSEN μπήκε καλά στον αγώνα προηγούμενη με 7-6 στο πεντάλεπτο, με τον Τασιούλη της A-SHIPS να ξεκινάει πολύ δυνατά πετυχαίνοντας τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του κρατώντας την κοντά σε αυτά τα πρώτα κάπως αναγνωριστικά λεπτά. Τα τρίποντα των Αρκουμάνη Γιώργο και Ιωάννη έφεραν τελικά την A-SHIPS μπροστά με 14-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει χαρακτήρα ντέρμπυ με την WILHELMSEN να καταφέρνει χάρη στην καλή της άμυνα να μειώσει (20-22), με τους φιλοξενούμενους όμως να ανεβάζουν ρυθμό και να βρίσκουν λύσεις στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου για το 23-30 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στην A-SHIPS. Με τρομερή ενέργεια στην άμυνα και γρήγορο τέμπο στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους, που άρχισαν να δείχνουν και σημάδια κόπωσης. Το επιμέρους 14-41 του δευτέρου ημιχρόνου δεν αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις με τη νίκη να έρχεται εύκολα για την A-SHIPS.

MVP του αγώνα ο τρομερός Ντάλιος με 17 πόντους και 17 ριμπάουντ. Τασιούλης και Αρκουμάνης Ιωάννης ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Γεωργουσόπουλος εξαιρετικός για την WILHELMSEN.

Φωστίνης Αντώνης (Προπονητής Wilhelmsen)