38 - 44

06/02/2024 19:00 Shipping League C 23/24 6 40'

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Αήττητη συνέχισε στην Shipping League C η σπουδαία ομάδα της CETROFIN φτάνοντας το ρεκόρ της στο εντυπωσιακό 6-0. «Θύμα» της αυτή τη φορά η ομάδα της WILHELMSEN, η οποία πολέμησε τον αγώνα μέχρι τέλους με τη μικρή τελική διαφορά των 6 πόντων (38-44) να αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Σίγουρα δεν ήταν ένα ιδιαίτερα ποιοτικό παιχνίδι, είχε όμως πάθος για τη νίκη και μεγάλο σασπένς. Άμυνα ζώνης επέλεξε η WILHELMSEN, ενώ man to man η CETROFIN, με την επιλογή αυτή να τη διατηρούν και οι δύο σε όλο τον αγώνα, και να δικαιώνονται καθώς οι άμυνες ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (5-5 το πεντάλεπτο) με την CETROFIN να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα χάρη στα καλάθια του Μπγιάλα (8-11). Ένα μικρό σερί 10-2 έφεραν προσωρινά την WILHELMSEN σε θέση οδηγού, με την CETROFIN όμως να αντιδρά, και με ένα δικό της 2-12 να περνάει μπροστά με 20-25 στο ημίχρονο.

Η CETROFIN συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά μέχρι το +9 (22-31), όμως η WILHELMSEN είχε και πάλι τις απαντήσεις μειώνοντας στο -4 και κάνοντας και πάλι τον αγώνα ντέρμπυ.

Στο τέλος όμως μίλησε η κλάση του Μπγιάλα. Η WILHELMSEN έμεινε κοντά στο σκορ (34-37) όμως ο Μπγιάλας και με σπουδαία καλάθια του (το ένα μάλιστα με κάρφωμα στον

Ο Μπγιάλας με 22 πόντους MVP της αναμέτρησης. Γρηγορίου και Αλεξανδρόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Κοντόπουλος και Σκορδύλης οι καλύτεροι για την WILHELMSEN.