43 - 59

18/11/2019 22:00 Shipping League 19/20 3 40'

Wilhelmsen811121243
Onassis1415181259

Για την τρίτη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Wilhelmsen υποδέχθηκε την ομάδα της Onassis. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν απο την αρχή τον ρυθμό τους, με τον Πιτσούνη σε εξαιρετική μέρα και τον Μαγγανά να μοιράζει 7 assist κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη με τελικό σκόρ 43-59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-3. Οι φιλοξενούμενοι με οργανωμένες επιθέσεις ήταν πιο παραγωγικοί απέναντι στη ζώνη και προηγήθηκαν 2-8 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η περίοδος έληξε με σκόρ 8-14.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Χατζηθεοδώρου ένω οι γηπεδούχοι πήραν βοήθεια στην επίθεση από τον Γεοργοσσόπουλο. Με τον ρυθμό να ανοίγει και την παραγωγικότητα να αυξάνεται το σκόρ έγινε 12-23. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε 2 τρίποντα του Αντωνάκου και οι φιλοξενούμενοι με πολυφωνία στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα. Το ημίχρονο έληξε με σκόρ 19-29.

Στο υπόλοιπο του αγώνα η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό τους συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά. οι γηπεδούχοι παρότι ήταν μαχητικοί δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκόρ. Η ομάδα της Onassis πήρε το ρόζ φύλλο με σκόρ 43-59.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αντωνάκος με 12 (2) και Γεοργοσσόπουλος με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πιτσούνης με 19 (2) και Μαγγανάς με 7 (7 assist & 4 κλεψίματα) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μελής, Χρόνης