32 - 47

16/03/2023 20:30 Shipping League B 22/23 18 40'

Wilhelmsen12105532
Spring Marine413131747

Στον αγώνα της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της Wilhelmsen και της Spring Marine, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 32-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να καταφέρoυν να αντιμετωπίσουν το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά όμως οι ομάδες έκαναν αρκετά λάθη καταδικάστηκαν σε ένα πολύ χαμηλό σκορ με το πεντάλεπτο να έχει σκορ 2-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι χάρη σε ένα σερί 6 πόντων κατάφερναν να αποσπαστούν από τους αντιπάλους τους και να προηγούνται με 12-4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενουμενοι βελτίωσαν την απόδοσή τους καταφέρνοντας να έχουν καλό ξεκίνημα όπου σημείωσαν 2 τρίποντα. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 16-15. Στο υπόλοιπο για περίπου 2 λεπτά οι ομάδες καταδικάστηκαν σε μια αστοχία η οποία έσπασε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν έξτρα σκορ και να προηγούνται στο ημίχρονο με 22-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Spring Marine ξεκίνησαν με ένα σερί 5 πόντων που τους επέτρεψε να ισοφαρίσουν στους 22 πόντους μέσα σε λιγότερο από δυόμισι λεπτά. Στην συνέχεια όμως ήταν άστοχοι και από τις 2 πλευρές η οποία κράτησε το σκορ αμετάβλητο μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ολοκληρώνουν την ανατροπή και έχοντας ένα συνολικό σερί 11 πόντων παίρνουν κεφάλι στο σκορ και κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-30.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Spring Marine συνέχισαν να παίζουν με την ίδια συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα. Σε πρώτο βαθμό ανέβασαν τη διαφορά τους και κατάφεραν να χτίσουν μαξιλαράκι ασφαλείας για τη συνέχεια αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν μπροστά με 29-36. Στα εναπομείναντα λεπτά η ψυχολογία των φιλοξενούμενων ήταν στα ύψη και τους επέτρεψε με μεγάλη άνεση να πάρουν μια μεγαλο για αυτους νίκη.