38 - 26

12/01/2023 20:30 Shipping League B 22/23 9 40'

Spring Marine6691738
Wilhelmsen5104726

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Spring Marine και της Wilhelmsen, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-26.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους ατομική για να μπορέσουν να προσαρμοστούν στον ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες εμφανίζονταν επιθετικά πολύ άστοχες αν και η επιθέσεις τους ήταν οργανωμένες με την μόνη ομάδα που κατάφερε να πετύχει καλάθι στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν γηπεδούχος. Στη συνέχεια και οι 2 πλευρές είχαν πολλά άστοχα σουτ κάτω από το καλάθι με τους πόντους να μπαίνουν με το σταγονόμετρο και τους γηπεδούχους να συνεχίσουν να κρατούν το προβάδισμά τους μέχρι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου χάρισαν σερί 4 πόντων (6-5).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες δοκίμασαν πιο βιαστικές επιθέσεις οι οποίες όμως είχαν και το ανάλογο αποτέλεσμα. Αυτό ήταν η αστοχία, πρόβλημα το οποίο σε εκείνο το σημείο αντιμετώπιζε η γηπεδούχος που βρέθηκε πίσω με 8-9 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Wilhelmsen συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα υπέρ τους κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 12-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για 2 λεπτά κάτι που οδήγησε τους αντιπάλους τους να ισοφαρίσουν στους 17 πόντους στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία υπήρχαν πολλές αλλαγές στο σκορ δείχνοντας πως και οι 2 ομάδες είχαν την ίδια δυναμικότητα με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 21-19.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό ξεκίνημα και εκμεταλλευόμενοι την τρίλεπτη αστοχία των αντιπάλων τους βρέθηκαν με ένα σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (27-20). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κυριαρχήσουν κλείνοντας τους χώρους και σκοράροντας τους πόντους που χρειαζόταν για να πάρουν μία άνετη τελικά νίκη.