14/12/2015 20:15 League A 15/16 40'

Yolo92372160
DHL99261963

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι thriller μεταξύ της YOLO και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ με διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, ενώ και οι δύο πίεσαν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Παρόλα αυτά και από τις δύο πλευρές δεν υπήρχε καθαρό μυαλό με βιαστικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά στα πρώτα τρία λεπτά. Στο δεύτερο μισό η DHL γύρισε την άμυνα της σε man χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στον ρυθμό του παιχνιδιού και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τέμπο του παιχνιδιού άρχισε σιγά-σιγά να πέφτει με τις δύο ομάδες να έχουν πιο πολλές σετ επιθέσεις και σιγά-σιγά να βελτιώνουν τις τελικές επιλογές τους. Η Yolo είχε ελαφρώς καλύτερη ενέργεια στο παιχνίδι διατήρησε μια διαφορά δύο έως τριών κατόχων και η DHL βασίστηκε στο σετ σχεδόν αποκλειστικά σε Drives του Παπαδάκη Θ., με ανάμεικτα αποτελέσματα. Η Yolo από την άλλη πλευρά παρότι βασίστηκε και αυτή σε Drives και επιθέσεις στο ζωγραφιστό, έχοντας καλύτερο Spacing και κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα, έβγαλε περισσότερες ασίστ και είχε καλύτερες τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα να πάρει μια διαφορά 7 πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η DHL συνέχισε να είναι μονοδιάστατη επιθετικά, σε αντίθεση με τη Yolo που συνέχισε να βρίσκει τον ελεύθερο παίκτη και να έχει ρυθμό, με αποτέλεσμα η διαφορά να διευρυνθεί και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 32 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και ανέβασαν στο πρώτο λεπτό την διαφορά στους 16 πόντους. Κάπου εκεί όμως άρχισε και το comeback της DHL, η οποία ξύπνησε, ανέβασε την ενέργεια της στην άμυνα, άρχισε να έχει περισσότερη κίνηση μακριά από την μπάλα στις επιθέσεις της, μετέτρεψε πολλές άμυνες σε αιφνιδιασμούς, ενώ παράλληλα φόρτωσε τη Yolo με φάουλ (συμπλήρωσε από το τρίτο λεπτό), με αποτέλεσμα να κάνει ένα run 12 – 0 και να μειώσει σε δύο κατοχές μέσα στα τέσσερα πρώτα λεπτά! H Yolo η οποία ήταν τελείως εκτός ρυθμού στο πρώτο μισό της περιόδου, συνέχισε να μην έχει καθαρό μυαλό με τη διαφορά να πέφτει σε μία κατοχή τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Το αποτέλεσμα ήταν η DHL να ισοφαρίσει μετά από δύο λεπτά και να περάσει μπροστά ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με δύο πόντους, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 39 – 44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό, με την DHL να βρίσκει με καθαρό μυαλό τις σωστές επιλογές και με την Yolo να συνεχίζει θολωμένη, με τη διαφορά να φτάνει στους 10 πόντους στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Στα επόμενα τρία λεπτά η γηπεδούχοι έδειξαν σημεία ζωής, ανέβασαν την ενέργεια τους, και με καλύτερες επιλογές και με 2 διαδοχικά μεγάλα τρίποντα από τον Σαρλή Ε. μείωσαν σε έναν πόντο στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Yolo να μειώνει εκ νέου σε μία κατοχή τρία λεπτά πριν το τέλος πάλι με τρίποντο του Σαρλή Ε., και μετά από λίγα δευτερόλεπτα να ισοφαρίζει το παιχνίδι! Η DHL που στα τελευταία εφτά λεπτά είχε χάσει τον ρυθμό της και δεν μπορούσε να σκοράρει, βρήκε και αυτή λύση από τη γραμμή των 3 πόντων με το σκορ 55 – 58, δύο λεπτά πριν το τέλος. Το τελευταίο δίλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν κυριολεκτικά neck to neck, με τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν μια διαφορά τριών πόντων 24 δεύτερα. πριν τη λήξη. Η Yolo η οποία που είχε και την τελευταία επίθεση, είχε τρεις ευκαιρίες με τρία διαδοχικά σουτ τριών πόντων να ισοφαρίσει, αλλά τελικά η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσαμπαλής Γ. με 23 (1) και Σαρλής Ε. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Θ. με 29 και Μανωλέας Ν. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.