19/01/2016 22:00 League B2 15/16 40'

Team1234OTT
ΖΑΝΚΟ Κτηματική Α.Ε.781524862
Adidas181114111367

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ZANKO και της Adidas, οι τελευταίοι κατάφεραν και πήραν μία δύσκολη νίκη η οποία κρίθηκε στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στα πρώτα λεπτά, έβγαλαν άμυνες, πίεσαν για αιφνιδιασμούς και με εξαιρετικά ποσοστά στις οργανωμένες επιθέσεις τους, ξεκίνησαν με ένα run 1 – 10 στα πρώτα τέσσερα λεπτά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την ZANKO να βελτιώνεται επιθετικά αλλά και με την Adidas να πιέζει συνεχώς για αιφνιδιασμούς και να καταφέρνει να ανεβάσει τη διαφορά στους 16 πόντους με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 13 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα δύο λεπτά, με περισσότερη συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 10 πόντους με το σκορ 23 – 35 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την ZANKO να βγάζει διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέπει σε αιφνιδιασμούς και να μειώνει σε 8 πόντους. Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό όμως η Adidas αντέδρασε και με ένα mini run 5-0 και έκλεισε την περίοδο με σκορ 30 – 43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και πάλι μπήκαν πιο δυνατά, ενώ οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα απέναντι στη ζώνη με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους 6 πόντους στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία πέντε λεπτά η ZANKO  συνέχισε το run με το σκορ στους 5 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος και με 5 σερί πόντους του Βαρκούτα Κ. οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πέρασαν μπροστά ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με σκορ 52 – 51! Η Adidas αντέδρασε και με τρίποντο του Βουγιούκα Λ. πέρασε μπροστά με το σκορ 52 – 54, 10” πριν το τέλος και στα τελευταία 10 δεύτερα η ZANKO κατάφερε με lay up του Τζώλου Π. να στείλει το παιχνίδι στην παράταση!

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με physical άμυνες, αλλά με την Adidas σιγά-σιγά να ξεφεύγει με 5 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά της παράτασης, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν και να μειώνουν σε 60 – 61, 1:18” πριν τη λήξη. Στο τελευταίο λεπτό το παιχνίδι πήγε neck to neck, με το σκορ 62 – 63 στα τελευταία 25”, αλλά με την Adidas να αποδεικνύεται ψύχραιμη στο παιχνίδι των φάουλ και να παίρνει τελικά μια δύσκολη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κώττης Ε. με 21 και Τζώλος Π. με 10, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Βουγιούκας Λ. με 26 (5) και Πάγκαλης Γ. με 12 πόντους αντίστοιχα.