39 - 54

17/11/2019 14:00 Super League A 19/20 3 40'

EY10137939
Φ.Σ.Α.1014151554

Για την τρίτη αγωνιστική του A’ ομίλου της Super League η ομάδα της ΕΥ υποδέχθηκε την ομάδα του ΦΣΑ και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα με το ευρύ 39-54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, σε ένα παιχνίδι κλειστό οι ομάδες ήταν ισόπαλες και καμία δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πήραν βοήθεια απο τους Κοκκαράκη και Τρόντζο ενώ οι φιλοξενούμενοι απο τον Πλακογιαννάκη και τον Μαυρίκιο. Η περίοδος έκλεισε με σκόρ 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε . οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο 18-14. Στο τέλος της περιόδου με τον Μπάλλα να παίζει εξαιρετική άμυνα και να μοιράζει assist, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκόρ 23-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν τη διαφορά απο το πρώτο κιόλας πεντάλεπτο με σκόρ 25-35 με τον Μασσάχο να μαζεύει όλα τα ριμπάουντ (16). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν με καλή άμυνα αλλά δεν κατάφεραν να είναι παραγωγικοί στην επίθεση και η περίοδος έληξε με σκόρ 30-39.

Στην τελευταία περίοδο ο ΦΣΑ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πήρε το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 39-54.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοκκαράκης με 10 (2) και Παπανδρέου με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος με 17 (2) και Πλακογιάννης με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παυλόπουλος, Ρηγόπουλος