38 - 42

18/11/2021 21:30 Elite League 21/22 3 40'

FlexFin71051638
Deloitte131110842

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της  FLEXFIN και της DELOITTE οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38 – 42.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες είδαμε πολύ καλό μπάσκετ. Επιθετικά προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις γυρνώντας γρήγορα την μπάλα με σωστές επιλογές. Αμυντικά από την άλλη πλευρά πίεσαν σχεδόν σε όλο το γήπεδο με άμυνα man to man. Για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν πολύ κοντά στο σκορ, ωστόσο μερικά διαδοχικά κλεψίματα από τους φιλοξενούμενους τους έδωσαν  το προβάδισμα προς το τέλος του δεκαλέπτου 7 – 13.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρήκαν  τα πατήματα τους. Αμυντικά γύρισαν σε άμυνα ζώνης κάτι που κράτησε τους αντιπάλους τους χαμηλά στο σκορ για λίγο εφόσον δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις απέναντι της. Επιθετικά επίσης έβαλαν μερικά ωραία καλάθια ύστερα από ομαδική προσπάθεια κάτι που οδήγησε τον προπονητή των φιλοξενούμενων να  ζητήσει τάιμ-άουτ προκειμένου να τους σπάσει το ρυθμό. Το τάιμ-άουτ μάλλον δικαίωσε τους φιλοξενούμενους καθώς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με σκορ 17 – 24.

Κατά την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου μάλλον οι ομάδες κρύωσαν κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μη δούμε κάποιο καλάθι για τα πρώτα 4 λεπτά της περιόδου. Κάπου στα μισά του δεκαλέπτου οι σφυγμοί είχαν ανέβει και οι δύο ομάδες θολωμένες από την θέλησή τους για νίκη δεν έκαναν τις καλύτερες επιλογές με αποτέλεσμα να γίνουν λάθη  στην κυκλοφορία και στο κατέβασμα της μπάλας αλλά και στις τελικές προσπάθειες. Ωστόσο οι καλές φάσεις δεν έλειψαν ούτε από αυτό το δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 22 – 34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι που εμφανώς δεν είχαν καμία διάθεση να παραδώσουν το παιχνίδι μπήκαν δυναμικά και βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ μείωσαν αμέσως τη διαφορά. Από την πλευρά τους όμως και οι γηπεδούχοι που θέλαν εξίσου πολύ τη νίκη παίζοντας ομαδικά και περιορίζοντας τα άσκοπα φάουλ και τα λάθη στην επίθεση κατάφεραν να φύγουν νικητές από την αναμέτρηση με τελικό σκορ 38 – 42.

Διαιτητές: Δράκος, Βαλάσης