Frezyderm102081553
Accenture10910938

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Frezyderm και την Accenture οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-38.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης με σκοπό να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία μέσα από τους αιφνιδιασμούς κατάφερε να έχει μια καλή αποτελεσματικότητα και εκμεταλλεύτηκε τις συνεχόμενες λάθος πάσες των αντιπάλων της και το σκορ ήταν 10-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με οργανωμένες επιθέσεις που τους βοήθησαν να εξισορροπήσουν το παιχνίδι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αστοχία των παικτών της Accenture, τους εμπόδισε στο να ακολουθήσουν στο σκορ επιτρέποντας τους αντιπάλους τους να χτίσουν μια διαφορά 7 πόντων και το σκορ ήταν 22-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σκηνικό παρέμεινε ίδιο το οποίο βοήθησε τη γηπεδούχο ομάδα με καλό γύρισμα της μπάλας να πάρει διψήφια διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-19.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες της Frezyderm κατάφεραν να δείξουν καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο όπου με ωραίες συνεργασίες κάτω από το καλάθι κατάφερε να απομακρύνονται από τους αντιπάλους τους και το σκορ ήταν 36-21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία τα 2 μαζεμένα τρίποντα των φιλοξενούμενων κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα το οποίο τους έδινε τη δυνατότητα να διεκδικήσουν το παιχνίδι, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-29.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το momentum τους όπου έμειναν για 4 λεπτά χωρίς σκορ λόγω των σουτ υπό πίεση που δοκίμαζαn και είδαν τη διαφορά να αυξάνεται στο χειρότερο σημείο για εκείνους και το σκορ ήταν 49-31 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες ήταν πολύ χαλαρές με την κούραση να παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό και επέτρεψαν στις ομάδες να σκοράρουν ελάχιστους πόντους και τους γηπεδούχους με παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 53-38.