03/03/2023 22:00 Super League 22/23 5 40'

Frezyderm1618121460
Entersoft1979540

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα τρίτης αγωνιστικής μεταξύ της Frezyderm και της Entersoft, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφώνεται στο τελικό 60-40.

Στην αρχή του αγώνα η επέκταση των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη ώστε να καταφέρουν να θωρακιστούν όσο το δυνατόν καλύτερα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν γηπεδούχος η οποία είχε καλύτερα πατήματα και με ένα σερί 6 πόντων έβαλε τις βάσεις για το 14-8 των πρώτων 5 λεπτών. Στη συνέχεια το παιχνίδι γρήγορο κατόχων και τους αιφνιδιασμούς βόλεψε το παιχνίδι των παικτών της Entersoft, οι οποίοι είχαν ένα επιμέρους σερί 2-11 και πήραν εκείνοι τα ηνία του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες έπαιζαν δίχως συγκέντρωση και κάναμε πολλά λάθη. Σε αυτό το κομμάτι ήταν η γηπεδούχος η ομάδα η οποία κατάφερε να είναι ανώτερη και στο μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 26-21. Στο υπόλοιπο συνέχισαν να παίζουν με την ίδια συγκέντρωση βρίσκοντας το ελεύθερο σουτ και πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος στο ημίχρονο(34-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν με παραπάνω διάθεση και μείωσαν στους στους 4 πόντους. Ωστόσο δέχτηκαν απάντηση και η διαφορά έμεινε σταθερή με τα σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι (40-32). Στην πορεία τα επιθετικά προβλήματα των φιλοξενούμενων ήταν εμφανή κατι το οποίο επέτρεψε στους παίκτες της Frezyderm να διατηρήσουν τον έλεγχο στον αγώνα και να αποκτούν διψήφια διαφορά μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα 46-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα επιβεβαίωσε την κυριαρχία της έχοντας τον έλεγχο και δεχόμενη μόλις 3 πόντους μέχρι το 35o λεπτό του αγώνα έκλεισε ουσιαστικά τον αγώνα υπέρ της 52-38. Στα εναπομένοντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Entersoft έχοντας να αντιμετωπίσουν διψήφια διαφορά και την κόπωση μαζί έκλεισαν τον αγώνα με μεγαλύτερη διαφορά σε βάρος τους από τη συνολική τους εικόνα μέχρι εκείνη τη στιγμή.