21/01/2020 21:30 Commercial League B 19/20 7 40'

FrieslandCampina171881154
Kaizen Gaming 29107632

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι οι παίχτες της FrieslandCampina έκαναν το καθήκον τους και έφυγαν με το ροζ φύλλο του αγώνα απέναντι στην ομάδα της Stoiximan 2. Το κρύο που επικρατούσε έξω από το κλειστό του Ψυχικού το βράδυ της Τρίτης μάλλον επηρέασε τους παίχτες και των 2 ομάδων εξού και το φτωχό σκορ, αλλά οι παίχτες των γηπεδούχων κατάφεραν από ένα σημείο και μετα να βρουν ρυθμό και να κερδίσουν αρκετά εύκολα το παιχνίδι.

Ο αγώνας στα πρώτα λεπτά ήταν αμφίρροπος αφού οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η ζώνη που επέλεξαν αμφότεροι έδινε ελεύθερα σουτ τα οποία δεν έβρισκαν στόχο και γι’αυτό το σκορ περίπου στα μισά της περιόδου ήταν πολύ φτωχό. Όσο περνούσε όμως ο χρόνος οι παίχτες της Frieslandcampina ανέβασαν στροφές και κυρίως ο συνήθης ύποπτος Μαγγιώρος με συνεχόμενους πόντους κατάφερε με την βοήθεια του Δέδε να δώσει ένα προβάδισμα ασφαλείας για την ομάδα του στο 10ο λεπτό.

Στην συνέχεια τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Εκμεταλλεύτηκαν τον αρκετά καλό ρυθμό που είχαν από πριν, ο Τοκάνης μάζευε όλα τα  αμυντικά ριμπάουντ, ενώ τόσο ο Δέδες όσο και ο Ανδρεάδης με τους προσωπικούς τους πόντους διαμόρφωσαν στο τελείωμα του ημιχρόνου το σκορ στο 35 – 19. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν παρά πολύ να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι, ενώ αμυντικά αδυνατούσαν να κλείσουν τους διαδρόμους, αφήνοντας πολλές φορές την ρακέτα τους ανυπεράσπιστη.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα. Οι παίχτες της Frieslancampina μάλλον από την διαφορά ασφαλείας που είχαν πάρει,  μπήκαν πιο χαλαρά στο παρκέ με αποτέλεσμα οι επιλογές τους στην επίθεση να μην ήταν οι καλύτερες και γι’αυτό η διαφορά στο σκορ παρέμεινε περίπου η ίδια. Από την άλλη οι παίχτες της Stoiximan προσπάθησαν να βελτιώσουν την άμυνα τους, όπου σε έναν βαθμό το κατάφεραν, και εν συνέχεια προσπάθησαν κυρίως με τον Παρασκευόπουλο και τον Κοντό να ρίξουν λίγο την διαφορά. Στην 4η και τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί. Η κούραση των φιλοξενούμενων αλλά και η αστοχία τους από μέση απόσταση ήταν οι 2 βασικες αιτίες στην διεύρυνση της διαφοράς. Οι γηπεδούχοι έκαναν σωστή διαχείριση του παιχνιδιού και χάρις τα τρίποντα του Δέδε ξέφυγαν ακόμη πιο πολύ με αποτέλεσμα το σφύριγμα της λήξης να τους βρει νικητές με σκορ 54 – 32.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Μαγγιώρος με 15 άλλα και ο Τοκάνης με double double (11 πόντους , 12 ριμπάουντ), ενώ για την ομάδα της Stoiximan 2 ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Παρασκευόπουλος με 8.

Διαιτητές : Σπυρόπουλος, Παπαχρήστος.