61 - 33

12/11/2019 22:10 Commercial League A 19/20 2 40'

Generali1715181161
Apivita46101333

Δεύτερη αγωνιστική μέρα για την commercial Α κατηγορία και η Generali ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της νεοφώτιστης Apivita. Οι ασφαλιστές δεν αντιμετώπισαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό και εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο την απειρία της φιλοξενούμενης ομάδας με αποτέλεσμα να φύγουν με το 2ο για φέτος ροζ φύλλο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ σοβαρά στο γήπεδο, με την προσωπική τους άμυνα να είναι παρά πολύ αποτελεσματική, αλλά και με σημαντική ενέργεια στην επίθεση. Ο Αργυρόπουλου Ιωάννης Κ. ήταν σε πολύ καλή μέρα, ενώ επίσης πολύ ζεστός μπήκε και ο Καλούδης Π. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν τους ρόλους τους μέσα στο γήπεδο και ειδικά στην άμυνα όπου υπήρχε και πιο μεγάλο πρόβλημα. Έτσι το τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε την Generali να προηγείται με 17 – 4.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν αλλαγές αλλά δεν άλλαξε ούτε ο ρυθμός αλλά ούτε ο τρόπος προσέγγισης του παιχνιδιού. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα σε αυτό το σημείο πήρε ο Καλούδης Ν ο οποίος βοηθούσε και στην οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του. Η άμυνα συνέχιζε να είναι πιεστική με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να μην μπορούν εύκολα να προσεγγίσουν την ρακέτα τους. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι παίχτες της Apivita να αναλώνονται σε σουτ από μέση και μακρινή απόσταση δίχως όμως να βρίσκουν στόχο. Η διαφορά άρχισε να διευρύνεται συνεχώς όπου με το σφύριγμα του ημιχρόνου να φτάσει στο + 22 για τους γηπεδούχους.

Στην 3η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Οι παίχτες της Generali δεν σταματούσαν να παίζουν αλλά και να δοκιμάζουν σχήματα μιας και το πρωτάθλημα είναι ακόμη στην αρχή. Καλούδης Π. και Φιλιππίδης βρίσκονταν εξαιρετικά μέσα στην ρακέτα και μαζί με τον Καπόλο και τον Πατεράκη έδωσαν αέρα 30 πόντων στην ομάδα τους. Από την άλλη οι παίχτες της Apivita δεν έπαψαν να παλεύουν αλλά και να ευχαριστιούνται τον αγώνα, με τον Μάμμα να είναι η κυρία επιθετική αιχμή για την ομάδα τους. Στην τελευταία περίοδο το ματς είχε κριθεί. Κάπου η κούραση αλλά και το γεγονός ότι ο αγώνας είχε κριθεί έκανε τους γηπεδούχους να κατεβάσουν ταχύτητα. Αξίζει να αναφερθεί πως οι φιλοξενούμενοι στο τέλος και παρόλο την δίκη τους κούραση, βρήκαν καλό ρυθμό στην επίθεση κυρίως με τον Πέππα και έτσι μπορούν να κοιτούν το μέλλον τους στο πρωτάθλημα με αισιοδοξία. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Generali να φεύγει νικήτρια με σκορ 61 – 33.

Για τους νικητές πολύ καλοί ήταν τα αδέρφια Καλούδη όπου πέτυχαν από 12 πόντους, ενώ από την ομάδα της Apivita ξεχώρισε στο τέλος ο Πέππας με 13.

Διαιτητές : Ναστούλης, Υφαντής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καπόλος Δημήτρης (Παίχτης – Προπονητής Generali) : “2η νίκη. Εντάξει δεν δυσκολευτήκαμε κάπου στο ματς. Έγινε ένα ματς στην ουσία για μας που δεν έχουμε κάνει κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία, ήταν σαν προπόνηση. 2η νίκη, συνεχίζουμε, καλή συνέχεια σε όλους και στα παιδιά.”

Αποστολόπουλος Απόστολος (Προπονητής Apivita) : “Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά. Η Apivita πρώτη φορά συμμετέχει σε πρωτάθλημα μπάσκετ. Αυτό που θέλουμε είναι να δείξουμε γενικά μια καλή συμπεριφορά και καλή αθλητική δραστηριότητα και να είμαστε ανταγωνιστικοί. Συγχαρητήρια στα παιδιά.”