41 - 40

16/02/2020 14:10 Commercial League A 19/20 10 40'

Intralot121071241
Calin Group81211940

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής στην Commercial League A, μεταξύ της Intralot και της Calin Group, οι πρώτοι κατάφεραν και κέρδισαν με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-40.

Νευρικές μπήκανε στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες, κάνοντας βιαστικές και άστοχες επιλογές, με τους φιλοξενούμενους να έχουνε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 2-5. Στην πορεία η εικόνα των δύο ομάδων βελτιώθηκε, με το παιχνίδι να γίνεται πιο παραγωγικό η Intralot κατάφερε και πέρασε μπροστά στο σκορ με την πρώτη περίοδο να κλείνει 12-8.

Ίδιο ρυθμό είχε το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο καθώς οι δύο ομάδες ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, με τους φιλοξενούμενους να καλύπτουν τη διαφορά και να φέρνουν το ματς στα ίσια κλείνοντας το 2ο δεκάλεπτο με σκορ 22-20.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτερη σε άμυνα και επίθεση τρέχοντας ένα επιμέρους 0-5. Με τους γηπεδούχους να απαντάνε με τη δική τους προσπάθεια σκοράροντας κρίσιμους πόντους το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 29-31.

Διαβασμένοι μπήκανε στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κλείνοντας καλά στην άμυνα τους φιλοξενούμενους, κλέβοντας μπάλες και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 34-33. Το παιχνίδι συνεχίστηκε ως ντέρμπι μέχρι το τέλος, όπου είχαμε μάχες για κάθε κατοχή με τα φάουλ και τις βολές να παίζουν ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο, όπου τον τελευταίο λόγο είχε η Intralot που βάζοντας 1/2 βολές στο τελευταίο φάουλ που κέρδισε και σφράγισε τη νίκη με τελικό σκορ 41-40.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπιτάρ με 12 και ο Μητρόπουλος με 10 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους πρωταγωνίστησε ο Καραθανάσης με 19(2) πόντους.

Διαιτητές: Σκούτας, Αναγνώστου