07/03/2023 21:00 Commercial League B 22/23 6 40'

Intralot1716101760
M/Maritime61715543

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής μεταξύ της Intralot και της M/Maritime  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προστατεύσουν καλύτερα το καλάθι τους. Οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη η οποία είχε την καλύτερη εικόνα να είναι η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 10-6. Στη συνέχεια η επίθεση των φιλοξενούμενων κόλλησε καθώς έμειναν στο μηδέν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και είδαν τους αντιπάλους τους να αποκτούν διψήφια διαφορά (17-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και έτσι στα μισά της περιόδου βρισκόταν μπροστά με 24-12. Στο υπόλοιπο, οι παίκτες των φιλοξενούμενων αδυνατούσαν να εμφανίσουν καλύτερη εικόνα και εκδήλωναν λάθος πάσες στην επίθεσή τους και περιορίστηκαν στο να βρίσκονται στο ημίχρονο στο -10 33-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της M/Maritime εμφανίστηκαν αναδιοργανωμένoi και καταφέρνοντας να έχουν με επιτυχία στον αιφνιδιασμό κατέβασαν τη διαφορά στο 39-30 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια η πίεση αυτή συνεχίστηκε αφού μέχρι να τελειώσει η τρίτη περίοδος είχα κατεβάσει τη διαφορά στους 5 (43-38).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα όμως οι παίκτες της γηπεδούχου δεν άφησαν περιθώριο στους αντιπάλους τους για να γίνουν πιο απειλητικοί. Πήραν ξανά το πάνω χέρι με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με  πετυχημένες διεισδύσεις στο αντίπαλο καλάθι. Το σκορ με 5 λεπτά που μένουν για τη λήξη ήταν 58-40. Με τις ομάδες να έχουν καταβάλει μεγάλα ποσά ενέργειας κατά τη διάρκεια του αγώνα και η διαφορα σε τέτοιο επίπεδο δεν υπήρχε το κίνητρο για να διεκδικηθεί κάτι παραπάνω και έτσι μέχρι να φτάσουμε στο τέλος του αγώνα το επιμέρους σκορ ήταν 2-3.