Intralot52111129
Plantelt111191445

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Intralot και της Plantelt, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 29-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  για να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν καλύτερα τον ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες ξεκίνησαν κάπως νωθρά χάνοντας τα σουτ τους και έτσι το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 4-5. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τους δρόμους προς το αντίπαλο καλάθι ολοκληρώνοντας ένα σερί 7 μαζεμένων πόντων και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 5-11 μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πολύ δυνατοι κάτω από το αντίπαλο καλάθι που τους έδωσε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ τα οποία όμως δεν τους έδιναν μεγάλο σκορ. Από την άλλη οι παίκτες της Intralot εμφανίζονταν πολύ άστοχοι και έτσι το σκορ ήταν 6-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Plantelt να βελτιώνουν συνεχώς τη διαφορά τους και δείγμα της καλής ψυχολογίας τους ήταν το τρίποντο buzzer beater, που διαμόρφωσε το 7-22 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Intralot βελτίωσαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να έχουν ένα σερί 5 πόντων που έδειξε ότι έχουν παλμό αλλά η διαφορά συνέχισε να είναι μεγάλη σε βάρος τους. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 12-26. Τη δική τους πλευρά οι παίκτες της Plantelt, συνέχισαν να βρίσκουν σκορ και ταυτόχρονα να εξασφαλίζουν ότι οι αντίπαλοί τους δεν είχαν κάποιο ξέσπασμα και έτσι στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 18-31.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Plantelt είχαν πολύ καλό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση το επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους αφού το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν 21-39. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Intralot κατάφεραν έστω και λίγο να κατεβάσουν τη διαφορά σε έναν αγώνα όπου η επιθετική τους παραγωγικότητα ήταν μέτρια.