28/06/2022 19:00 Summer League 21/22 1 40'

Jotun Hellas1698841
Danaos2213171365

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 1ης  αγωνιστικής μεταξύ της Jotun και της Danaos οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-65.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων αμυντικά επέλεξαν σχηματισμό ζώνης ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στον αργό ρυθμό. Αυτή η επιλογή προκάλεσε ισορροπία στο σκορ με τους γηπεδούχους να βρίσκονται οριακά μπροστά στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 11-10. Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους και με σερί στο τέλος έκλεισαν τη περίοδο προηγούμενοι  σκορ 16-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Jotun είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά έπεφταν πάνω στην αντίπαλη καλοστημένη άμυνα  με τη διαφορά να ανεβαίνει και το σκορ ήταν 22-32 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου,  η παραγωγικότητα των ομάδων έπεσε κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα   με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-35.

Στο 3ο δεκάλεπτο, τα 2 σύνολα βελτιώθηκαν αμυντικά και προσαρμοσμένες στην αντίπαλη επίθεση κράτησαν το δείκτη του σκορ χαμηλά δυσκολεύοντας τα σουτ και το σκορ ήταν 31-42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωση τους σε άμυνα μη μπορώντας να μειώσουν αποκρούσουν τις επιθέσεις και επίθεση που αδυνατούσαν να σκοράρουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33-52.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις ομάδες να μην πιέζουν ιδιαίτερα για σκορ χωρίς αυτό να σημαίνει πως έμειναν στο 0 και το σκορ ήταν  38-59 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με το πίνακα του σκορ να αλλάζει σπάνια  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 41-65.