15/11/2022 19:00 Shipping League B 22/23 3 40'

Jotun Hellas1312111349
Sea Pioneer1316131355

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Jotun Hellas  και της Sea Pioneer οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-55.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες αποφάσισαν να αμυνθούν με άμυνα ζώνης ώστε να ανταποκριθούν στις οργανωμένες επιθέσεις. Οι ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες προαναγγέλλοντας πόσο ανταγωνιστικός θα ήταν ο αγώνας  και το σκορ ήταν  6-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι 100 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 10-11 αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι που οι φιλοξενούμενοι με σερί 4 πόντων βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 17-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν αυτό το προβάδισμα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-29.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες της Jotun εμφανίστηκαν νωθροί, οι γηπεδούχοι έμειναν στο 0 επιθετικά που τους ανάγκασε να βλέπουν τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται και το σκορ ήταν 27-38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες ξεκίνησαν να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης που μεταφράστηκαν σε άστοχα σουτ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 36-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν με σερί 6 πόντων που έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία  και το σκορ ήταν 42-42 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Sea Pioneer κατάφερναν να διατηρούν σταθερό προβάδισμα που έφτασε τους 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα  που σφράγισε τη νίκη τους με τελικό σκορ 49-55.