Kaizen Gaming vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

07/11/2022 22:00 Group B 22/23 2 40'

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Kaizen Gaming και της Ολυμπιακής Ζυθοποιία  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73-36.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών αμυντικά βασίστηκαν σε σχηματισμό man to man για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετά καλοί στον αιφνιδιασμό, αλλά το σκορ ήταν  5-6 σε βάρος τους στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, με καλή επιθετική λειτουργία που περιελάμβανε και σερί 10 πόντων που τους έδωσε διψήφιο προβάδισμα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 21-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με πολλή ενέργεια στην επίθεση υιοθέτησαν γρήγορο τέμπο με τους αντιπάλους τους να επιχειρούν να κατεβάσουν το ρυθμό, χωρίς όμως να έχουν ιδιαίτερη επιτυχία και το σκορ ήταν 30-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν δυσκολία στην δημιουργία επιθέσεων λόγω της αντίπαλης αμυντικής με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34-18.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους έχοντας ως όπλο το γρήγορο ρυθμό που επιθετικά τους βοηθούσε να βρίσκουν σκορ είδαν τη διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά (46-22). Στην πορεία, το σκορ ανάμεσα τους ήταν ισορροπημένο, με επιμέρους 6-5, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 52-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Kaizen συνέχισαν να παίζουν με γρήγορο ρυθμό μην εγκαταλείποντας τους αιφνιδιασμούς, ανεβάζοντας συνεχώς το προβάδισμα τους και το σκορ ήταν  66-29 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι παίκτες συνέχισαν να απολαμβάνουν τον αγώνα μέχρι το τελευταίο λεπτό με την περίοδο να κλείνει με σκορ 73-36.