74 - 35

07/12/2022 20:30 Group B 22/23 6 40'

Kaizen Gaming2026161374
Cepal71310535

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Kaizen Gaming και της Cepal Hellas οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 74-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης ώστε να θωρακιστούν απέναντι στις αντίπαλες επιθέσεις. Οι παίκτες επέλεγαν να επιτίθενται οργανωμένα ωστόσο η ομάδα η οποία ευνοήθηκε από αυτό ήταν γηπεδούχος που βρέθηκε μπροστά με 14-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια στην επίθεση τους αλλά αντιμετωπίζουμε δυσκολίες στην κυκλοφορία της μπάλας λόγω των κλεψιμάτων και των παγίδων που έπεφταν 20-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Kaizen Gaming, με συνεχές πρεσάρισμα είχαν αποδιοργανώσει την αντίπαλη επίθεση και κατάφεραν να έχουν από νωρίς τον πρώτο λόγο για την τελική επικράτηση αφού βρίσκονταν μπροστά με 32-9 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια οι παίκτες της Cepal Hellas, βελτίωσαν την άμυνά τους και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους ναι δοκιμάζουν πολλά σουτ 3 πόντων που δεν τους βοήθησαν επιθετικά αλλά κράτησαν ένα μεγάλο προβάδισμα υπέρ τους 42-20 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τα τελευταία της επόμενης περιόδου με τα πολλά σουτ 3 πόντων πλευρών των γηπεδούχων να τους στερούν το αντίπαλο σκορ αλλά και τους φιλοξενούμενους με λάθη επιθετικά να μην είναι σε θέση να τους φτάσουν με το σκορ να είναι 49-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Kaizen Gaming με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφεραν να έχουν ένα επιμέρους 12-2 και να σφραγίσουν τη νίκη στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η κούραση των παικτών της αντίπαλης ομάδος ήταν εμφανής και σε συνδυασμό με τη μεγάλη διαφορά στο σκορ δεν μπορούσαν να βρουν την αποτελεσματικότητα που ήθελαν ευρισκόμενοι πίσω 69-26 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν λίγο τη διαφορά σε έναν αγώνα που κύλησε πολύ εύκολα για τους γηπεδούχους.