39 - 74

01/11/2021 19:30 Elite League 21/22 1 0'

Loreal81091239
Deree1912172674

Στην Πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Elite League μεταξύ της Loreal και του Deree οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-74.

Στο 1ο Δεκάλεπτο  και οι δύο ομάδες έβγαλαν πολλή ενέργεια κάτι που ήταν αναμενόμενο λόγω της πολύμηνης απουσίας τους από το παρκέ. Στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 2-10 λόγω γρήγορου τέμπο και των ιδιαίτερα σφικτών άμυνών. Στην συνέχεια ακολούθησαν αξιόλογες προσπάθειες και για τις δύο  ομάδες διαμορφώνοντας το σκορ της πρώτης περιόδου σε 8-19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες συνέχισαν δυναμικά και παρά τις άστοχες προσπάθειες  το σκορ ήταν  12-29 στα μισά της περιόδου με την Loreal να αρχίζει να αποκτά από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας. Στο υπόλοιπο της περιόδου υπήρχε σταθερός ρυθμός και για τις δύο ομάδες  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19-31.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια η άμυνα της Loreal άνοιξε σε όλο το γήπεδο κάτι που οδήγησε σε διαδοχικά κλεψίματα  κρατώντας  το σκορ σε 23-38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το Deree ανέβασε ρυθμούς βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση  με την περίοδο να κλείνει με σκορ  32-57.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα παρά το γεγονός ότι Αξαμπανόπουλος από την ομάδα της  Loreal  με τόσο με επιθετικά όσο και με αμυντικά ριμπάουντ προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι αλλά μετά τα διαδοχικά καλάθια του Μπράιαντ η διαφορά ξέφυγε  στο τελικό 39-74 υπέρ του Deree το οποίο φάνηκε εμφανώς πιο φορμαρισμένο.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σ. Μπράιαντ με 26 (6) και  ο Γκαμπριέλλι Φίλιππος – Σπυρίδων με 16 (3) πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δημήτριος Αξαμπανόπουλος με 9  και  ο Μάνος Λουγιάκης με 16 πόντους πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αναστασόπουλος Β., Πολατόγλου