40 - 57

22/03/2022 21:30 Elite League 21/22 9 40'

Loreal12791240
Motor Oil1614121557

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής για την Elite League μεταξύ της L’OREAL και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-57.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων είχαν αμυντικά σχηματισμό ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το προβάδισμα να ανήκει για πρώτη φορά στους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό και αυτό να ανατρέπεται με τους φιλοξενούμενους 6-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι  έμειναν χωρίς σκορ για 3 λεπτά , όμως κατάφεραν προς το τέλος της περιόδου  να πάρουν μια διαφορά 6 πόντων και τελικά να την κλείσουν με 12-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τον αμυντικό τους σχηματισμό σε man to man και μετέπειτα σε ζώνη. Ανεξαρτήτως της αμυντικής τους επιλογής οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν το τρόπο να σκοράρουν αφού για 4 λεπτά έμειναν στο 0 και κατάφεραν μέσα στα 1ο μισό της περιόδου να σκοράρουν μόλις 1 πόντο και να δέχονται 7. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Motor Oil επέλεξαν να αμυνθούν ατομικά και δυναμικά για να συνεχίσουν να έχουν την ίδια αμυντική αποδοτικότητα. Στη πράξη δεν είχε τα ίδια αποτελέσματα με τα προηγούμενα λεπτά αφού το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 19-30.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν τη μεταξύ τους διαφορά βλέποντας τους αντιπάλους για 3 λεπτά να μην μπορούν να βρουν το στόχο, κάτι προσωρινό όμως αφού μέχρι να φτάσουμε στο 25ο λεπτό του αγώνα η διαφορά είχε αποκατασταθεί στα προηγούμενα επίπεδα  και το σκορ να είναι 25-37. Στην πορεία, τα πολλά φάουλ κυριάρχησαν που εμπόδισαν το συνολικό σκορ να αυξηθεί,  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 28-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου. Η άμυνα τους περιόρισε τους αντιπάλους και το σκορ που βρήκαν τους ανέβασε στο +19 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη (31-50). Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση και τελικά ηττήθηκαν με 40-57.