04/03/2023 18:00 Commercial League B 22/23 5 40'

Team1234OTT
M/Maritime161312131165
Ολυμπιακή Ζυθοποιία18151011862

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της M/Maritime και της Ολυμπιακής Ζυθοποιιας,  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφωνεται στο τελικό 65-62.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  για να προσαρμοστούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν οι φιλοξενούμενη η οποία η οποία με κλεψίματα και συνεχή πίεση βρισκόταν μπροστά με σκορ 6-13 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν εκτελώντας πιο καλά τις επιθέσεις τους καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου (16-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες συνέχιζαν να παλεύουν και να είναι διαρκώς κοντά στο σκορ. Ο γρήγορος ρυθμός ωθούσε τους παίκτες στα άκρα τους, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα ακόμα και τραυματισμό παίκτη. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να είναι σε θέση οδηγού με σκορ 29-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εμφανίστηκαν εξίσου ανταγωνιστικές και να καταθέτουν ενέργεια στο παρκέ. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή η οποία εμφανίστηκε σε καλύτερη κατάσταση και στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν μπροστά με 37-36. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας έβγαλαν αντίδραση και όντας πιο εύστοχοι στις προσπάθειες τους έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ (41-43)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες έβγαζαν ένταση στο παιχνίδι τους με τη διαφορά να είναι στο πόντο. Οι φιλοξενούμενοι όμως σε αυτό το σημείο έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας πέτυχε ένα σερί 6 πόντων χάρη στο οποίο βρισκόταν μπροστά με 45-49 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας οι παίκτες των γηπεδούχων με σωστή άμυνα και κλεψίματα κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση

. Σε αυτή οι ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων ήταν αυτοί οι οποίοι ήταν λίγο πιο άστοχοι και έτσι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη δεχόμενοι ήττα με σκορ 65-62