63 - 47

18/03/2023 19:00 Commercial League B 22/23 7 40'

M/Maritime917221563
Cosmote e-Value511181347

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της M/Maritime και της Cosmote E-Value οι πρώτοι κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις και τους γηπεδούχους να είναι αυτοί οι οποίοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα καθώς προηγούνταν με 4-0 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την αστοχία των αντιπάλων τους και κράτησαν το προβάδισμά τους σταθερό κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 9-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της M/Maritime, να πιέζουν την αντίπαλη άμυνα και προκαλώντας τις λάθος πάσες που τους έβγαζαν στον αιφνιδιασμό βρισκόταν μπροστά με 22-9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφερα δεν έχουν σερί 7 πόντων. Παρόλα αυτά δεν απέφυγαν το αντίπαλο σκορ και έτσι έκλεισαν την περίοδο στο -10 (26-16).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες έπαιζαν ισορροπημένα καθώς μέχρι το 25ο λεπτό είχαν ένα επιμέρους σερί 9-8. Στην πορεία οι προσπάθειες των γηπεδούχων να βρουν σκορ έξω από τη γραμμή των 6,25 επιβραβεύτηκαν καθώς κατάφεραν να βρουν σκορ που τους κρατούσε σε θέση οδηγού. Οι παίκτες της Cosmote E-Value από τη δική τους πλευρά κατέθεταν μεγάλες προσπάθειες και είχαν δυνατή άμυνα αλλά αυτή δεν ήταν αποτελεσματική. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 48-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν σε λειτουργία διαχείρισης του αγώνα και κατάφεραν να ματσάρουν το αντίπαλο σκορ το οποίο με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 56-42. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα με τους γηπεδούχους έχουν κλειδώσει το σκορ, απέμενε να γραφτεί ο επίλογος του αγώνα που τους βρήκε νικητές με διαφορά 16 ποντων