21/02/2023 19:00 Shipping League 22/23 11 40'

Minerva Marine1011131044
Angelicoussis Group2321171283

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της Minerva Marine και της Angelicoussis Group, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-83.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να πάρουν από νωρίς είχαν προβάδισμα στον αγώνα. Η ομάδα η οποία κατάφερε να έχει καλύτερο ξεκίνημα ήταν φιλοξενούμενη η οποία με γρήγορες επιθέσεις και πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση αλλά και στην άμυνα βρισκόταν μπροστά με σκορ 0-16 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας καταφέρνοντας να βρουν σκορ χωρίς όμως να φανούν απειλητικοί στους αντιπάλους τους οι οποίοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διψήφια διαφορά. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 10-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Minerva Marine αν και δοκίμασαν οργανωμένες επιθέσεις, αντιμετώπισαν προβλήματα στην άμυνα ζώνης και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και έβγαιναν στον αιφνιδιασμό βρίσκοντας έξτρα πόντους , κρατώντας τους σε θέση οδηγού με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 16-35. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας βελτίωσαν την απόδοσή τους βρίσκοντας λύσεις στα αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπισαν χωρίς όμως αυτό να επιτευχθεί σε μεγάλο βαθμό και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς δίνοντας μάχες για τα επιθετικά ριμπάουντ και αιφνιδιασμούς βγάζοντας μεγάλη όρεξη στον αγώνα. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 28-55. Στη συνέχεια οι παίκτες της Minerva Marine, συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα παρά τις καλά οργανωμένες επιθέσεις τους. Παρόλα αυτά δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στη διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 34-61.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι εμφάνισαν μεγάλα προβλήματα στην επιθετική τους αποδοση καθώς δεν κατάφεραν για περίπου 5 λεπτά να σημειώσουν σκορ, αίτιο της κούρασης απο την μεγάλη προσπάθεια που είχα διαθέσει στον αγώνα. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 34-71. Στα τελευταία  λεπτά με τις άμυνες πλέον να είναι πιο χαλαρές και 2 ομάδες κατάφεραν να βελτιώσουν σημαντικά το ενεργητικό τους έχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-12.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Γ. (ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)

ΜΑΡΓΩΝΗΣ A. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)