07/03/2023 19:00 Shipping League 22/23 17 40'

Minerva Marine1512`41354
EastMed112516860

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της Minerva Marine και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να θωρακίσουν καλύτερα το καλάθι τους. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα ήταν η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 8-7.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Minerva Marine συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα χάρη στην πίεση σε όλο το γήπεδο που τους επέτρεψε να αυξήσουν το προβάδισμά τους έστω και σε μικρό βαθμό κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκινούν πιο δυναμικά και καταφέρουν βήμα που να καλύπτουν τη διαφορά με αποτέλεσμα στα μέσα της περιόδου το σκορ να είναι ισόπαλο στους 22 πόντους. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Eastmed, χάρη στο ομαδικό τους παιχνίδι και τους αιφνιδιασμούς ευτύχησαν να προηγούνται με 27-36 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εμφάνισαν καλύτερη αμυντική λειτουργία ως εικόνα. Ο αγώνας ανάμεσα τους ήταν ισοδύναμος με τους φιλοξενούμενους να κρατούν τη διαφορά και το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα ήταν 33-44. Στη συνέχεια οι παίκτες της Minerva Marine, προσπαθούσαν να κατεβάσουν τη διαφορά  αλλά δεν καρποφόρησε αυτό. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 41-52.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας εμφανίστηκαν ανεβασμένοι σε σχέση με τους αντιπάλους τους και με συνδυασμό τριπόντων και αιφνιδιασμών μείωσαν τους διαφορά στους 3 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη (51-54). Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες της Minerva κατάφεραν να ισοφάρίσουν στους 54 πόντους και να δώσουν χαρακτήρα θρίλερ στον αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως δεν κατάφεραν να βρουν σκορ και έτσι αρκέστηκαν σε μια πολύ καλή εμφάνιση.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Ι. (ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)